Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko přijalo 730.000 uprchlických dětí, tvrdí ruská zmocněnkyně pro práva dětí

Obyvatelé Ukrajiny
Obyvatelé Ukrajiny
Foto: Photo Ratynskiy Vyacheslav / UNIAN

Rusko od února 2022 přijalo přes pět milionů uprchlíků z ukrajinského Donbasu včetně 730.000 dětí, prohlásila dnes podle agentury Reuters ruská zmocněnkyně pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová stíhaná soudem v Haagu. Mezinárodní trestní soud (ICC) Lvovovou-Bělovovou společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem viní z účasti na deportacích ukrajinských dětí do Ruska a vydal na ni zatykač.

Na konferenci v Moskvě zmocněnkyně tvrdila, že děti přicestovaly společně s rodiči nebo opatrovníky. Sdělila také, že neví o jediném případu, kdy by dítě bylo odděleno od pokrevního příbuzného a umístněno do pěstounské péče. Obvinění ICC vůči své osobě označila za nepravdivá.

Ukrajina ale upozorňuje na praktiku, kdy jsou ze země odváženy osiřelé děti, které jsou nabízené v Rusku k adopci. V dalších případech ruské úřady převezly do Ruska ukrajinské děti, které jejich rodiče vyslaly na letní tábor organizovaný na území pod kontrolou ruských sil, popsala dříve agentura AP. Ruská okupační správa podle agentury tábory propagovala jako možnost, jak si děti mohou odpočinout od války, čímž se jí podařilo řadu rodičů přesvědčit.

Ukrajinský web, na němž mohou rodiče ohlásit zmizení svých dětí, nyní eviduje 19.544 deportovaných dětí. Jeden z chlapců, kterého se v březnu podařilo navrátit na Ukrajinu, popsal, že mu v Rusku tvrdili, že se ho rodiče zřekli, přestože to nebyla pravda.

Témata:  válka na Ukrajině děti Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy