Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Děsivý následek výbuchu ruské rakety. Vznikl radioaktivní mrak

Jaderný výbuch
Jaderný výbuch
Foto: Pixabay

Ruská státní meteorologická služba znovu ujistila, že po explozi před třemi týdny na střelnici ruského vojenského námořnictva u Severodvinsku se v oblasti jen krátkodobě zvýšila radiace. Nyní je ale v normě a stabilizovala se. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Neštěstí si vyžádalo životy nejméně sedmi lidí, šest bylo zraněno.

Radiace se podle meteorologické služby na krátko zvýšila kvůli "přechodu oblaku radioaktivních inertních plynů". Oblak "se vytvořil po rozpadu izotopů baria, stroncia a lanthanu", citoval Interfax ze sdělení úřadu.

Zpráva vychází z měření provedených meteorologickou službou od 8. do 23. srpna. "Nyní je radiační pozadí v Severodvinsku normální a stabilizované," tvrdí státní úřad.

Rusko po výbuchu a zprávách o zvýšené radiaci v oblasti Severodvinsku postupně přestalo do vídeňského sídla mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) předávat údaje ze čtyř svých stanic měřících radiaci.

Podle médií exploze nastala při testu rakety se zřejmě jaderným zařízením, které bylo součástí pohonu. Podle západních expertů šlo o test nadzvukové střely s plochou dráhou letu, na jejímž vývoji podle oficiálních informací z Kremlu pracuje ruská armáda nejméně od loňského roku.

Témata:  Rusko Ruská armáda jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 17:06

Simona Krainová se úplně zbořila. Od lékařů dostala jasný zákaz

Mnoho českých celebrit přivedly zdravotní potíže na podzim do nemocnice. Zastavily i Simonu Krainovou, která musela podstoupit operaci. S následky potíží se modelka neustále potýká, od lékařů má dokonce zákaz.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

K Zemi míří asteroid o velikosti stadionu. Mine nás jen těsně

Asteroid 2006 WB má odhadovaný průměr kolem 100 metrů, což odpovídá velikosti menšího stadionu. Přiblíží se k Zemi na vzdálenost více než dvojnásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Přestože se jedná o relativně blízký průlet, experti, jako je Nick Moskovitz z Lowellovy observatoře, přiznávají, že o tomto asteroidu máme zatím jen málo informací. Je jedním z mnoha nových objektů, které se teprve začínají podrobně zkoumat.