"Dobrou zprávou je, že Kreml si přeje řešení na základě jednání," řekl Schröder v dnes zveřejněném rozhovoru s týdeníkem Stern a televizní stanicí RTL/n-tv. "Prvním úspěchem je dohoda o obilí, která se možná postupně rozšíří na příměří," dodal s odkazem na ujednání zprostředkované OSN a Tureckem, na jehož základě Ukrajina znovu začala vyvážet své zemědělské produkty přes Černé moře.

"Tuto válku považuji za chybu ruské vlády," řekl Schröder, který doma i v zahraničí čelí silné kritice za své blízké vztahy s ruským vedením a je pokládán za Putinova osobního přítele. "Válku jsem několikrát odsoudil, to víte. Ale opravdu by osobní distancování se od Vladimira Putina někomu prospělo?" dodal Schröder s tím, že se v Moskvě minulý týden s Putinem setkal.

Poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak dnes označil Schrödera za "hlas ruského carského dvora" a jakoukoli mírovou dohodu s Moskvou podmínil příměřím a stažením ruských invazních vojsk. "Pokud chce Moskva dialog, míč je na její straně. Nejprve - příměří a stažení vojsk, poté - konstruktivní (dialog)," napsal Podoljak na twitteru.

Bývalý kancléř v Německu čelí tvrdé kritice také za to, že dostatečně neodsoudil pokračující ruskou invazi na Ukrajinu a že se zpočátku odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

V rozhovoru se vyslovil pro zprovoznění dokončeného rusko-německého plynovodu Nord Stream 2. Bylo by to podle něj "nejjednodušší řešení" pro případ možného nedostatku plynu v Evropě. Od spuštění produktovodu Německo upustilo v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině.

Podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova prezident Putin na setkání Schröderovi řekl, že Nord Stream 2 je technologicky připraven k okamžitému zprovoznění, uvedla agentura TASS.

Bylo by "velkou chybou předem hanobit možné ústupky Ukrajiny jako ruský 'diktátorský mír'," řekl Schröder. Skutečně důležité problémy se podle něj dají diplomaticky vyřešit, včetně kompromisu ohledně východoukrajinského Donbasu i otázky možné "ozbrojené neutrality" pro Ukrajinu jako alternativy k členství v NATO. Zvláštní odpovědnost za nalezení diplomatického řešení mají podle někdejšího sociálnědemokratického kancléře Německo a Francie.

Ruskem anektovaný poloostrov Krym je z pohledu Schrödera pro Kyjev nadobro ztracený. Představa, že by ho Ukrajina mohla někdy dobýt zpět, je podle něj "absurdní".