Generál Tarnavskyj, který vede uskupení Tavrija, uvedl, že nepřítel porušuje mezinárodní úmluvy tím, že použil chemickou munici. Během posledních 24 hodin prý byla dvakrát ostřelována oblast Novodanylivka střelami z raketometů, jež obsahovaly pravděpodobně chemickou látku chlorpikrin.

Tarnavskyj na sociální síti telegram zdůraznil, že během těchto útoků naštěstí nedošlo k žádným obětem ani zraněním. Použití chemických zbraní přesto porušuje mezinárodní úmluvy, ačkoliv v případě Ruska nejde o nic výjimečného.

Podle dostupných údajů generál Tarnavskyj velel jednotkám, které v minulém roce osvobodily Cherson, jediné regionální centrum, které bylo dobyto Ruskem po jeho vpádu na Ukrajinu v únoru loňského roku.

Chlorpikrin je organická sloučenina, která byla původně vyvinuta jako chemická látka pro válečné účely. Jedná se o toxickou a dráždivou látku, která může být využívána jako chemická bojová látka. Chlorpikrin se používal jako jedna z prvních sloučenin chemických bojových látek během první světové války.

Jeho páry jsou silně dráždivé pro dýchací cesty a oči, což způsobuje slzení, kašel a podráždění. Při vdechování může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně poškození plic a dýchacího systému. Dávky větší než určitá hranice mohou mít smrtelné následky.

Chlorpikrin byl mnohokrát odsouzen jako nehumánní zbraň, a jeho použití je zakázáno mezinárodními úmluvami, jako je Úmluva o chemických zbraních. Rusko zatím obvinění z použití této látky nekomentovalo.