Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko už na Ukrajině prohrálo, řekl Blinken pro CNN

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Rusko už prohrálo válku na Ukrajině, protože nedosáhne toho, čeho chtělo, prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ukrajince ale podle něj čeká těžká bitva, pokud má jejich dlouho očekávaná protiofenziva uspět.

"Cílem bylo vymazat Ukrajinu z mapy, eliminovat její nezávislost, její suverenitu, zahrnout ji pod Rusko. To selhalo už před dlouhou dobu," řekl Blinken v exkluzivním rozhovoru, který v neděli odvysílala americká zpravodajská televize CNN.

Šéf americké diplomacie zároveň přiznal, že mise Kyjeva s cílem dobýt zpět území získané Moskvou bude velice těžkou bitvou. Konkrétně předpověděl, že konflikt, který trvá už déle než 500 dní, bude pokračovat ještě několik měsíců.

Boj Ukrajiny za nezávislost označil ministr zahraničí za rozhodující element, ačkoliv připomněl i vojenskou a finanční pomoc či výcvik ukrajinských jednotek. "Oproti Rusům bojují Ukrajinci za své území, za svou budoucnost, za svou zemi, za svou svobodu," zdůraznil Blinken.

Témata:  Antony Blinken Rusko válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy