Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko varuje Francouze před přímým střetem. Vadí Macronovy kroky

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Napětí mezi Ruskem a Francií se v posledních dnech opět zvyšuje. Paříž podle mluvčí ruského ministerstva zahraniční Marije Zacharovové prohlubuje svou angažovanost v konfliktu na Ukrajině a zvyšuje riziko přímého střetu s Moskvou. 

 

Emmanuel Macron totiž v uplynulých dnech přislíbil Ukrajině stíhačky Mirage 2000-5 a zároveň oznámil, že ve Francii budou cvičeni ukrajinští piloti a vojáci. Kromě toho zopakoval, že ukrajinská armáda by měla mít možnost používat západní zbraně i při útocích na vojenské cíle v Rusku a při neutralizaci konkrétních bodů, z nichž je napadána. 

Zacharovová podle agentur prohlásila, že je načase, aby se Francouzi probudili a uvědomili si, že do čeho jsou zatahováni. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v uplynulých dnech konstatoval, že Macronova strana Obroda přichází o popularitu. "Pozorujeme jisté trendy. Macronova strana rychle ztrácí pozice, což znamená, že Francouzi s ní v něčem nesouhlasí," uvedl.

Peskova se novináři ptali na možnost rezignace francouzského prezidenta v případě neúspěchu v blížících se předčasných parlamentních volbách ve Francii. "První musíme vidět výsledky a pak můžeme analyzovat situaci. Zatím je moc brzy," řekl mluvčí podle ruské státní agentury TASS. 

Macron oznámil rozpuštění parlamentu v neděli po zveřejnění předběžných výsledků voleb do Evropského parlamentu. O rezignaci by neuvažoval ani v případě vítězství Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v předčasných volbách. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," sdělil týdeníku Le Figaro. 

Témata:  Rusko Francie Emmanuel Macron Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy