Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský soud potvrdil zákaz provozu sociálních sítí Facebook a Instagram

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Zákaz provozu sociálních sítí Facebook a Instagram v Rusku byl zákonný, potvrdil dnes moskevský soud, když zamítl odvolání americké společnosti Meta Platforms. Tu v březnu jiný soud označil za extremistickou a zakázal fungování jejích dvou jmenovaných sítí. Informovala o tom agentura Interfax.

Americkou technologickou firmu Meta zařadil ruský soud mezi extremistické organizace v březnu poté, co nedlouho po zahájení invaze na Ukrajinu ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval obyvatelům Ruska přístup k instagramu i facebooku. Zablokování Facebooku úřad zdůvodnil tím, že provozovatel sítě podle něj diskriminuje ruská média.

Vzápětí se úřad zaměřil i na Instagram, když společnost Meta uvedla, že dočasně umožní jeho uživatelům na Ukrajině zveřejňovat zprávy vyzývající k násilí proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruským vojákům na Ukrajině. Nepomohlo ani další oznámení Mety, která upřesnila, že nebude tolerovat výzvy k Putinově zabití nebo násilí proti Rusům obecně. Zákaz provozu v Rusku se nevztahuje na službu WhatsApp, kterou taktéž provozuje společnost Meta.

"Rozhodnutí Tverského obvodního soudu v Moskvě z 21. března 2022 se ponechává beze změny," oznámil dnes podle agentury Interfax soudce Moskevského městského soudu.

Právnička zastupující Metu v březnu u soudu podle Reuters řekla, že internetová společnost neprovozuje extremistické činnosti a je proti rusofobii. Podle listu Kommersant dnes obhajoba uvedla, že odmítání přístupu ke státem kontrolovaným médiím nejsou aktivity, které by se daly označit za extremistické. Označení "extremistická organizace" se dříve v Rusku dočkaly skupiny jako radikální islamistické hnutí Tálibán nebo teroristická organizace Islámský stát, později se k nim zařadily i společnost Svědkové Jehovovi či Fond boje s korupcí (FBK) opozičníka Alexeje Navalného.

Témata:  Facebook Instagram Rusko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.