Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem není podle šéfa Bílého domu jen střetem dvou zemí, ale také bojem na obranu hodnot, na ochranu možnosti zemí svobodně si zvolit vlastní budoucnost a bojem za svobodu.

Rusko má v blízkosti ukrajinských hranic přes 130.000 mužů, Západ ho podezírá z příprav na invazi, což však Kreml odmítá s tím, že se jedná o vojenská cvičení. Moskva dnes ohlásila začátek stahování některých svých jednotek do původních posádek.

"Jsme připraveni k rozhodné reakci na ruský útok na Ukrajinu, který je stále ještě velmi reálnou možností," prohlásil Biden. USA a západní země mají podle něj připraveny sankce, které by na Rusko tvrdě dopadly. Z Bidenových vyjádření vyplynulo, že také zahrnují ukončení projektu plynovodu Nord Stream 2 v případě invaze.

USA budou bránit plnou silou americké moci každou část území NATO, zdůraznil americký prezident. Útok proti jedné zemi Severoatlantické aliance je útokem proti nám všem, řekl šéf Bílého domu s odkazem na pravidlo kolektivní ochrany aliance, tedy pátý článek alianční smlouvy.

USA podle Bidena nepošlou vojáky na Ukrajinu, pokud by na tuto zemi Rusko zaútočilo, ale zapojí se do kolektivní obrany spojenců. Prezident také připomněl, že Spojené státy i další alianční země už svými vojáky posilují východní křídlo NATO.

V případě ruské invaze na Ukrajinu budou podle Bidena Spojené státy a jejich spojenci a partneři reagovat rozhodně. Západ je sjednocený a odhodlaný tak jako nikdy dřív, prohlásil Biden. Pokud Moskva napadne sousední zemi, setká se s drtivým mezinárodním odsouzením, dodal.

Občanům Ruska Biden vzkázal "nejste naši nepřátelé a nevěřím, že byste si přáli krvavou ničivou válku s Ukrajinou". Američanům na Ukrajině však doporučil urychleně opustit zemi, pokud tak dosud neučinili. "Obrana demokracie a svobody má vždy svou cenu," varoval Biden.

O situaci na Ukrajině dnes Biden po telefonu jednal také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.