Scholz připustil, že dnes končí "těžký rok". "V žádném ohlédnutím za ním nechybí záběry z 24. února, kdy za úsvitu první ruské rakety zasáhly Kyjev, Charkov, Oděsu a další ukrajinská města," řekl německý kancléř. "Soucítíme s Ukrajinkami a Ukrajinci, kteří ani ve dny, jako je tento, nemají klid od ruských bomb a raket," vzkázal tento sociálnědemokratický politik.

Uvedl, že dopady války pocítili i Němci v každodenním životě kvůli rostoucím cenám potravin, energií nebo pohonných hmot. Podotkl ale, že letošek není jen ve znamení války, utrpení a starostí. Připomněl, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi se nepodařilo Ukrajinu dobýt, jak plánoval, a že Ukrajinci i s německou podporou brání statečně svoji vlast. Slíbil, že jeho vláda bude Ukrajině pomáhat i nadále.

Rok 2022 je pro něj i rokem soudržnosti a naděje. Připomněl, že válka na Ukrajině Evropskou unii a NATO nerozdělila, ale i to, jak mnoho lidí v Německu prokázalo chuť pomoci a soucit vůči lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. Poděkoval také 29 milionům dobrovolníků působících v Německu i policistům, vojákům, zdravotníkům a záchranářům starajícím se o bezpečnost Němců.

Vyzval je, aby do roku 2023 vstoupili s nadějí a odhodláním, protože Německo je podle něho silnou zemí, která nenechá nikoho na holičkách. "Je jedno, jestli žije ve městě nebo na venkově, zda je starý nebo mladý, dobře situovaný nebo méně zámožný, nebo zda se narodil tady nebo sem přišel teprve později," řekl Scholz. Připomněl v této souvislosti několik balíků, které jeho vláda přijala, aby pomohla lidem i podnikům vyrovnat se s rostoucími náklady.