Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský vpád na Ukrajinu znamená podle Scholze přelom, ukázal i soudržnost Západu

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Ruská útočná válka proti Ukrajině znamená dějinný přelom, který s sebou přinesl těžkou zkoušku a pro mnoho lidí znamená nové starosti, řekl v novoročním projevu německý kancléř Olaf Scholz. Nicméně letošek podle něho ukázal, že Evropská unie a Severoatlantická aliance jsou na rozdíl od jiných krizí z minulosti jednotné.

Scholz připustil, že dnes končí "těžký rok". "V žádném ohlédnutím za ním nechybí záběry z 24. února, kdy za úsvitu první ruské rakety zasáhly Kyjev, Charkov, Oděsu a další ukrajinská města," řekl německý kancléř. "Soucítíme s Ukrajinkami a Ukrajinci, kteří ani ve dny, jako je tento, nemají klid od ruských bomb a raket," vzkázal tento sociálnědemokratický politik.

Uvedl, že dopady války pocítili i Němci v každodenním životě kvůli rostoucím cenám potravin, energií nebo pohonných hmot. Podotkl ale, že letošek není jen ve znamení války, utrpení a starostí. Připomněl, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi se nepodařilo Ukrajinu dobýt, jak plánoval, a že Ukrajinci i s německou podporou brání statečně svoji vlast. Slíbil, že jeho vláda bude Ukrajině pomáhat i nadále.

Rok 2022 je pro něj i rokem soudržnosti a naděje. Připomněl, že válka na Ukrajině Evropskou unii a NATO nerozdělila, ale i to, jak mnoho lidí v Německu prokázalo chuť pomoci a soucit vůči lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. Poděkoval také 29 milionům dobrovolníků působících v Německu i policistům, vojákům, zdravotníkům a záchranářům starajícím se o bezpečnost Němců.

Vyzval je, aby do roku 2023 vstoupili s nadějí a odhodláním, protože Německo je podle něho silnou zemí, která nenechá nikoho na holičkách. "Je jedno, jestli žije ve městě nebo na venkově, zda je starý nebo mladý, dobře situovaný nebo méně zámožný, nebo zda se narodil tady nebo sem přišel teprve později," řekl Scholz. Připomněl v této souvislosti několik balíků, které jeho vláda přijala, aby pomohla lidem i podnikům vyrovnat se s rostoucími náklady.

Témata:  Olaf Scholz válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.