reklama

Do odvolání také zrušil všechny akce včetně světových a evropských šampionátů naplánované do obou zemí. Šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach rozhodnutí IPC podpořil na rozdíl od řady dalších organizací včetně české Národní sportovní agentury (NSA).

"Toto rozhodnutí je v souladu s celkovými doporučeními. Respekt za něj," citovala Bacha agentura SID. Šéf MOV poukázal na to, že paralympijský výbor se řídil pondělním apelem MOV, který sice požadoval vyloučení ruských a běloruských sportovců ze soutěží, ale s výjimkou případů, pokud to mezinárodním federacím a dalším pořadatelům sportovních akcí s mezinárodní účastí nedovolí právní, organizační či časové okolnosti.

Předseda NSA Filip Neusser nicméně označil rozhodnutí paralympijského výboru za skandální. "Nedokážu si představit, že v době, kdy ruská armáda stále vraždí nevinné lidi, bude hrát česká reprezentace proti Rusku na jedné z největších sportovních akcí. To je naprosto nepřijatelné," uvedl pro ČTK s odkazem na možnost, že by se čeští para hokejisté mohli v play off utkat s neutrálním výběrem ruských hráčů. "Celou záležitost koordinujeme s Českým paralympijským výborem, který společně s dalšími zeměmi apeluje na vyřazení Rusů z celých her," doplnil.

Krok IPC ostře odsoudila také Velká Británie. "Jsem obrovsky zklamaná. Je to špatné rozhodnutí a vyzývám je, aby ho přehodnotili," citovala agentura Reuters ministryni kultury Nadine Dorriesovou.

"Musí se připojit ke zbytku světa a barbarskou invazi odsoudit zákazem startu ruských a běloruských sportovců," uvedla Dorriesová s tím, že s britskými sportovními svazy probere možnost, jak nejlépe proti verdiktu IPC protestovat.

IPC současně oznámil, že na letošní rok svolá mimořádnou valnou hromadu, kde se rozhodne o možném vyloučení Ruska a Běloruska. Bude se hlasovat i o tom, zda má být dodržení olympijského příměří podmínkou členství.

Jeho porušení IPC odsoudil, ale uvedl, že sportovce za to z her vyloučit nemohl. "Je zásadní abychom se drželi v mezích pravidel, která jsme nedávno zavedli, abychom zůstali politicky neutrální," citovala agentura SID šéfa výboru Andrewa Parsonse.

"Sáhli jsme k nejpřísnějšímu trestu, který jsme mohli uložit. Po hrách v Pekingu budeme se všemi našimi členy jednat o tom, jestli porušení příměří může vést k suspendaci nebo vyloučení národních paralympijských výborů," uvedl.

"Mrzí mě, že něco takového musíme řešit. Ale je nutné, abychom měli možnosti potrestat vlády států za kroky, které mohou i nepřímo ohrozit paralympijské hnutí. Zejména když vzešlo z hrůz druhé světové války," prohlásil Parsons.

Ruští a běloruští sportovci ani funkcionáři či rozhodčí naopak nebudou moci startovat na zimním Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF), který bude od 20. do 25. března hostit finské středisko Vuokatti. Rozhodl o tom Evropský olympijský výbor (EOC).

Ruští a běloruští atleti byli vyloučeni i z evropských akcí 

Ruští a běloruští atleti se nebudou moci účastnit ani vrcholných evropských akcí včetně letního mistrovství Evropy v Mnichově. Na nočním zasedání o tom rozhodlo vedení Evropské atletiky. Postupovalo stejně jako Světová atletika a další mezinárodní federace, které kvůli invazi na Ukrajinu vyloučily sportovce reprezentující agresora a jeho spojence z mezinárodních soutěží.

"Udělali jsme to jediné, co se udělat dá, a to dostali agresora do izolace. Jsem velmi rád, že včera přijala Světová atletika rozhodnutí, že žádní ruští a běloruští atleti nebudou moci závodit na žádných soutěžích světové atletické série. V noci proběhlo zasedání Evropské atletiky, která vyjádřila to samé pro evropské akce roku 2022. Hlasování skončilo o půlnoci, vím, že všichni členové rady byli jednotní," uvedl na dnešní tiskové konferenci předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, který je viceprezidentem Evropské atletiky. Běloruská členka rady Nadja Butová-Husaimová o této záležitosti nehlasovala.

Vedle evropského šampionátu pod širým nebem se postih vztahuje také na Evropský pohár vrhačů, který bude příští týden v portugalské Leirii, Evropský pohár v běhu na 10.000 metrů, mistrovství Evropy v silničních bězích a ME do 18 let v Izraeli. "Evropská atletika je stoprocentním spojencem Světové atletiky a všech ostatních mezinárodních sportovních federací ve vztahu k ruské invazi na Ukrajinu. Tragické scény války a destrukce, které všichni sledujeme v televizi a na sociálních sítích, nemají v moderní Evropě místo, sport nevyjímaje. Čím dříve nastane klid zbraní a najde se řešení této hrozné války, tím lépe pro všechny zúčastněné," uvedl v tiskové zprávě prezident Evropské atletiky Dobromir Karamarinov.

Světové judo ruské sportovce nevyloučí

Světová judistická federace IJF se rozhodla nevyloučit kvůli invazi na Ukrajinu ruské sportovce ze svých soutěží. Na svém webu vedení organizace takový postup označilo za nespravedlivý. V soutěžích IJF mohou ruští judisté startovat pod vlajkou a hymnou světové federace.

"Sportovní akce a sport jako takový podporují mír a solidaritu. Radikální rozhodnutí bránit v účasti sportovcům by jen eskalovalo násilí a živilo pocit nespravedlnosti. Nemůžeme odsuzovat sportovce za to, co se děje," uvedla IJF mimo jiné ve stanovisku.

Rozhodla nicméně také o zrušení všech judistických akcí na ruském území. Už minulý týden vedení světového juda odvolalo Grand Slam, který měla hostit v květnu Kazaň. O víkendu IJF zbavila ruského prezidenta Vladimira Putina pozice čestného prezidenta a ambasadora.

Jak uvedla agentura SID, Rusko má v judu velký vliv, rumunský prezident IJF Marius Vizer je považován za Putinova přítele a světovou i evropskou federaci (EJU) podporují četné ruské firmy. EJU dokonce teprve před nedávnem představila tři nové sponzory z Ruska.

Naproti tomu svazy sportovního lezení (IFSC) a zápasu (UWW) vyslyšely výzvu Mezinárodního olympijského výboru a ruské ani běloruské sportovce na své akce nepustí. V prohlášení na svých internetových stránkách také oznámily, že se v Rusku nebudou do odvolání konat žádné jejich soutěže.