Litevské zpravodajské služby tvrdí, že vysoké ceny ropy, obejití sankcí a státní investice poskytují Rusku dostatek finančních prostředků na pokračování boje na Ukrajině s intenzitou minimálně další dva roky.
V roce 2023 provedlo Rusko reformy a posílilo své vojenské síly na Ukrajině a zároveň rozšiřuje svůj vojenský potenciál při hranicích s NATO, včetně hranice s Finskem, které se loni stalo členem NATO. Litevské tajné služby tuto situaci popsaly ve svém výročním hodnocení hrozeb.
"Moskva se poučuje z minulých chyb a zlepšuje svou bojovou efektivitu," uvedly litevské služby ve své zprávě.
Zpráva je výsledkem spolupráce dvou služeb: kontrarozvědky Státní bezpečnostní úřad a vojenské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby, podřízené ministerstvu národní obrany.
Ministerstvo obrany v Moskvě v úterý oznámilo, že Rusko posílilo své ozbrojené síly na severu a západě země v reakci na "zaznamenané" posílení sil NATO na svých hranicích.
Litva, sousedící s Ruskem a jeho spojencem Běloruskem, byla kdysi pod vládou Moskvy, ale nyní je členem NATO a Evropské unie.
Litevské tajné služby uvádějí, že ruské zpravodajské služby intenzivně pracují na obejití sankcí, které byly uvaleny na ruský zbrojařský průmysl po invazi na Ukrajinu.
Ve zprávě se dále uvádí, že ruské a běloruské tajné služby se stále více snaží rekrutovat Litevce, kteří překračují hranici, a Litva zadržela v roce 2023 několik svých občanů, které obvinila z poskytování informací běloruským zpravodajským službám za finanční odměnu.
Témata: válka na Ukrajině, Ruská armáda
Související
22. listopadu 2024 21:27
22. listopadu 2024 20:13
22. listopadu 2024 13:46
22. listopadu 2024 12:28
22. listopadu 2024 10:00
21. listopadu 2024 19:33