reklama

O jednání se zástupcem Hamásu Abu Marzúkem informovala ruská státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí. Řešilo se propuštění zahraničních rukojmí z Pásma Gazy i evakuace ruských a dalších zahraničích občanů z této palestinské enklávy.

Moskva podle ministerstva ujistila radikály, že nezměnila svou pozici a nadále podporuje vznik suverénního palestinského státu v hranicích stanovených k roku 1967 a s hlavním městem ve Východním Jeruzalémě za souběžné existence státu Izrael.

Delegace Hamásu se nedočkala přijetí v Kremlu u ruského prezidenta Vladimira Putina. Mluvčí hlavy státu Dmitrij Peskov uvedl, že jeho nadřízený nemá v plánu se setkat s přítomnými představiteli hnutí. "Všechny kontakty probíhají na úrovni ministerstva zahraničí," odpověděl na otázku TASS.

Radikálové vtrhli do Izraele v sobotu 7. října. Izrael eviduje nejméně 1400 mrtvých, více než 3500 zraněných a také necelé dvě stovky rukojmích. Celkový počet obětí izraelského bombardování v Pásmu Gazy podle tamního ministerstva zdravotnictví stoupl na 5000. Dalších 15 200 lidí bylo zraněno.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu překročil 6400, zraněno je nejméně 18 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.