Rusko podle britského ministerstva obrany začalo v posledních dvou měsících s tvorbou nových jednotek, aby dodalo hloubku svým pozemním silám. Důkazem je například 25. kombinovaná armáda.

Ruská invaze na sousední Ukrajinu započala na konci loňského února. Moskva od jejího začátku především doplňovala stavy již existujících jednotek prostřednictvím rezervistů, podotkl Londýn.

"Jen zřídka byly zřizovány nové organizace, jako například kombinované armády, které jsou zamýšleny jako soběstačné síly. Výjimkou byla 3. armáda, která vznikla v létě 2022 a obecně si vede velice špatně," poznamenali zahraniční pozorovatelé.

Podle Britů je pravděpodobné, že Rusko nasadí nové jednotky jako rezervy na Ukrajině. "Z dlouhodobého hlediska se bude snažit posílit jednotky, které čelí NATO. Bez nové vlny povinné mobilizace je ale nepravděpodobné, že se najde dostatek vojáků alespoň pro jednu novou armádu," konstatovalo ministerstvo.

Konflikt na Ukrajině je aktuálně ve fázi, kdy se Kyjev snaží v rámci dlouho očekávané protiofenzivy získat zpět dříve ztracená území.