Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusové tvrdí, že útočníci byli financováni z Ukrajiny. Bílý dům se ozval

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu.

Ruský vyšetřovací výbor podle prokremelské státní agentury TASS uvedl, že disponuje informacemi, podle nichž pachatelé získali významné finanční prostředky z Ukrajiny. Následně je měli použít k přípravě teroristického útoku. Úřady zároveň oznámily zadržení osoby podezřelé z napomáhání financování teroristů. Soud u ní nařídil vazbu.

Kyjev opakovaně jakékoliv zapojení do organizace teroristického činu z minulého týdne odmítl. K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, přičemž západní tajné služby považují její prohlášení za důvěryhodné.

Bílý dům na čtvrteční tvrzení ruských činitelů reagoval prostřednictvím bezpečnostního mluvčího Johna Kirbyho. Ten výroky ostře odsoudil s tím, že jde o nesmyslnou propagandu Kremlu, uvedla DW. Američané trvají na tom, že za útok jsou zcela zodpovědní radikální islamisté.

Útok v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy se odehrál minulý týden v pátek. Podle poslední aktualizované bilance ho nepřežilo 143 lidí. Dalších 360 osob utrpělo zranění. Jedenáct podezřelých bylo zadrženo, včetně čtyř střelců.

Témata:  Rusko Bílý dům USA Ukrajina

Aktuálně se děje

8:42

ANO by v březnu vyhrálo sněmovní volby. Zvýšila se podpora mimoparlamentních stran

Jen pět politických stran nebo hnutí by se dostalo do Poslanecké sněmovny podle březnového volebního modelu agentury Median. Volby by s velkým náskokem vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volilo 32 procent voličů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy