Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruští hackeři cílí i na Polsko. Varšava se ozvala

Polsko, ilustrační fotografie.
Polsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Polsko v sobotu odsoudilo kybernetické útoky ruské skupiny APT28 a uvedlo, že se rovněž stalo jejich terčem. Česko tak prostřednictvím ministerstva zahraničí učinilo již v pátek. 

"Polsko, které je také jedním z cílů útoků APT28, důrazně odsuzuje opakované, nepřijatelné a škodlivé aktivity prováděné v kybernetickém prostoru ruskými subjekty," uvedlo polské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Varšava ujistila své občany i mezinárodní partnery, že s ohledem na rostoucí počet hrozeb v kyberprostoru pracuje na zlepšení ochrany kritické infrastruktury a posilování odolnosti vůči hackerům. 

Černínský palác v pátek uvedl, že z informací zpravodajských služeb vyplývá, že byly některé české instituce od roku 2023 cílem útoků zneužívajících do té doby neznámou zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. Způsob provedení těchto útoků a jejich zaměření odpovídalo profilu aktivit aktéra APT28.

Podle ministerstva se ruský státní aktér APT28 na Česko zaměřuje dlouhodobě. "Toto jednání je v rozporu s normami OSN pro odpovědné chování států v kybernetickém prostoru a dalšími mezinárodními závazky. V kontextu nadcházejících evropských voleb, národních voleb v řadě evropských zemí a pokračující ruské agrese proti Ukrajině jsou tyto činy zvláště závažné a odsouzeníhodné. Vyzýváme Ruskou federaci, aby těchto aktivit zanechala," sdělil úřad.

Témata:  Polsko hackeři Rusko

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.