Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S pandemií se nadále potýká Latinská Amerika a USA, nová ohniska v Evropě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ačkoli velká část evropských států pokračuje s uvolňováním koronavirových restrikcí, některé země jako Německo či Španělsko se potýkají s novými ohnisky a diskutují o riziku druhé vlny epidemie.

Koronavirus nepolevuje ani v nejhůře zasažených státech světa USA a Brazílii, které dnes evidovaly vysoké denní bilance infekcí. S rekordními přírůstky se potýká rovněž Indie a některé země Latinské Ameriky, kde část států navíc ještě podle expertů nedosáhla vrcholu epidemie.

USA jsou z hlediska potvrzených případů nákazy i úmrtí nejhůře zasaženou zemí světa. Univerzita Johnse Hopkinse dnes oznámila kolem 35.000 nově zjištěných nákaz v zemi, což je nejvyšší 24hodinový součet od konce dubna. Případy přibývají v Texasu či v Kalifornii. Celková bilance známých nakažených se v USA po týdnech rušení restrikcí přiblížila ke 2,35 milionu.

Vysoké počty nakažených i zemřelých hlásí i latinskoamerické země, kde od začátku pandemie podle propočtů agentury Reuters zemřelo více než 100.000 lidí s covidem-19. Rekordní denní nárůst nakažených oznámilo dnes Mexiko či sousední Guatemala a výrazně vyšší denní nárůst infikovaných nově oznámil Ekvádor. Nejhůře zasaženou zemí v regionu je však nadále Brazílie, která za úterý oznámila 1374 úmrtí s covidem-19 a 39.436 infikovaných. Oba údaje jsou druhé nejvyšší od prvního odhaleného případu v zemi v polovině března.

V Rusku, které je celosvětově co do počtu potvrzených případů infekce na třetím místě, počet nakažených překonal 600.000. V nejhůře zasažené Moskvě se dnes konala slavnostní vojenská přehlídka k 75. výročí válečného vítězství nad nacistickým Německem a kvůli nebezpečí nákazy byl přístup na defilé omezen.

Právě Američané, Brazilci a Rusové budou mít podle informací ČTK patrně ještě nějakou dobu zapovězený vstup do Evropské unie. O tom, občanům kterých třetích zemí od července otevře EU hranice, dnes jednaly unijní státy, ale ke shodě zatím nedospěly.

Nakažených přibývá i v některých evropských zemích, kde se situace v posledních týdnech vyvíjela pozitivně. Například Španělsko za uplynulý den evidovalo 196 nových infekcí, což je nejvyšší číslo za poslední tři týdny. Polovina těchto případů pochází z metropole Madridu a severovýchodního regionu Aragonie, kde kvůli nové vlně infekcí byla ve čtyřech okresech znovu zavedena některá opatření proti šíření nemoci.

Počet infikovaných stoupá také v Německu. Zatímco v posledních týdnech se denní průměr pozitivních testů pohyboval kolem 350, nyní několik dní v řadě překonává 500. Nárůst nových případů souvisí mimo jiné s propuknutím infekce na jatkách v Severním Porýní-Vestfálsku. Ve dvou tamních okresech tento týden německé úřady zavedly přísnou karanténu, jež se dotkla asi 640.000 obyvatel. Sousední Rakousko proto varovalo před cestami do této nejlidnatější spolkové země.

Samotný alpský stát však dnes oznámil další uvolňování protikoronavirových opatření: od 1. července ruší omezení pro sportování a zvýší se limity návštěvníků kulturních a společenských akcí. Od začátku následujícího měsíce počítá s volnějším režimem i Belgie, kde budou lidé moci navštěvovat akce ve vnitřních i vnějších prostorách.

Rozsáhlé uvolňování, které na 4. července chystá Británie, dnes v otevřeném dopise kritizovali zdravotničtí experti. Důrazně varovali před "skutečným nebezpečím" druhé vlny infekcí.

Pozitivní zprávy dnes oznámila Francie, která má pátý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 na světě. Dnešní bilance jedenácti úmrtí je nejnižší za posledních pět dní. Celkem v zemi zemřelo 29.731 lidí.

Koronavirové restrikce dnes opět zavedly izraelské a palestinské úřady, v regionu stoupl počet nakažených. Podle expertů to může signalizovat nástup obávané druhé vlny infekce.

V Indii se koronavirus nově potvrdil u rekordních 16.000 lidí. Rekordní nárůst zaznamenalo i hlavní město Dillí, kde se virus za poslední den prokázal u 3900 osob. Nejvyšší počet případů nákazy od počátku května dnes oznámilo Tokio, nově nakažených je 55. Pevninská Čína v úterý ohlásila 12 nových případů koronaviru. Sedm z nově evidovaných infekcí bylo odhaleno v Pekingu, kde se jedno z tržišť stalo novým ohniskem infekce.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Evropa

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.