Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šachista Kasparov by v Rusku mohl čelit stíhání jako zahraniční agent

Garri Kasparov, foto: Frank Hoppe
Garri Kasparov, foto: Frank Hoppe
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Šachovému velmistrovi Garrimu Kasparovovi hrozí v rodné zemi, kterou opustil před deseti lety, další trestní stíhání za porušení zákona o tzv. zahraničních agentech. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Kasparov by v případě odsouzení mohl jít do vězení. 

Kasparov může být odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody, anebo může dostat pokutu. Mluvčí šachisty bezprostředně nereagoval na žádost o komentář pro agenturu Reuters. 

Velmistr se na seznamu osob, které Moskva považuje za tzv. zahraniční agenty, objevil krátce po začátku invaze na sousední Ukrajinu před více než dvěma lety. Na seznamu jsou desítky kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Kontroverzní zákon o zahraničních agentech byl v Rusku přijat v roce 2012. Postupně se začal vztahovat na nevládní organizace, nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a zároveň podle úřadů vyvíjí politickou činnost. 

Podle zákona musí "agenti" zveřejnit zdroje financování, podrobit se auditu a ke všem příspěvkům na sociálních sítích doplnit informaci, že je vytvořil anebo šíří zahraniční agent. Lidskoprávní aktivisté předpis dlouhodobě kritizují a označují ho za prostředek k potlačení opozice a pronásledování občanské společnosti. 

Témata:  Garri Kasparov Rusko

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy