Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Salvini má konkurenci. Hnutí Sardinek mu udělalo čáru přes rozpočet

Vlajka Itálie
Vlajka Itálie
Foto: Pixabay

Zdánlivě nezastavitelný politický vzestup šéfa nacionalistické Ligy Mattea Salviniho narazil na hnutí běžných občanů, které se začalo označovat jako Sardinky, napsala agentura Reuters. Iniciativa vznikla minulý týden v Bologni, kde čtveřice přátel pozvala širokou veřejnost na protestní akci proti Salviniho Lize, jejíž popularita před místními volbami v severoitalském regionu Emilia-Romagna narůstá.

Salvini zde chce pravici 26. ledna dovést k volebnímu vítězství. Ztratí-li levice v bohatém regionu moc, měla by podle něj skončit také vládní koalice levicové Demokratické strany a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a dát průchod celonárodním volbám.

Minulý čtvrtek se ovšem na demonstraci na hlavním bolognském náměstí jako sardinky tísnilo 12.000 až 15.000 lidí, kteří nesouhlasí s protiimigrační rétorikou šéfa strany, označované agenturami za krajně pravicovou.

"Proti těm, co nejhlasitěji křičí, odpovídáme tichem jako ryby. Ale jsme v hejnu, natlačení jeden na druhého. Jsme v převaze," řekl jeden z organizátorů protestu, 32letý Mattia Santori. Někteří lidé v davu drželi z kartonu vystřižené sardinky a jméno se uchytilo.

Průzkumy volebních preferencí ale napovídají, že tradiční bašta levice Emilia-Romagna by mohla ve volbách připadnout Lize a její pravicovým spojencům, tedy krajně pravicové straně Bratři Itálie a středopravé formaci Vzhůru Itálie bývalého premiéra a kontroverzního mediálního magnáta Silvia Berluconiho.

Ve stejném scénáři se odehrály i volby v dalších regionech, naposledy ve středoitalské Umbrii. Koalice zmíněných pravicových stran zde získala 57,5 procenta hlasů. Pro strany současné vládní koalice hlasovalo 37,6 procenta voličů.

Na celonárodní úrovni Liga z průzkumů preferencí vychází se zhruba 34 procenty - je tedy nejpopulárnější italskou stranou a volilo by ji o něco více lidí, než jich dalo hlas hnutí M5S v posledních parlamentních volbách (32,7 procenta).

Nečekaný úspěch protestu v Bologni ale vyvolal další demonstraci v pondělí v nedalekém městě Modena. Na tichém protestu v dešti se zde sešlo kolem 7000 lidí. Na sociálních sítích se začínají podle listu La Repubblica svolávat demonstrace po celé Itálii, od Turína na severu země po Bari nad podpatkem italské boty. Chytají se protesty mimo jiné v Miláně (1. prosince), Florencii (30. listopadu) i v sicilské metropoli Palermo.

Salvini obvinil Demokratickou strana, že za hnutím stojí ona. Toto nařčení ovšem popírají organizátoři protestů. Tvrdí, že chtějí pouze projevit nesouhlas s populismem, který v Itálii po desetiletí hospodářské stagnace a klesajících výdělcích nabírá na síle.

"Sardinky chtějí jednoduše zarazit posun k populismu," konstatoval Santori. "Snažíme se vyburcovat lidi, kteří jsou unavení tím, že se po jejich hodnotách šlape," dodal.

Strany vládnoucí koalice si od spontánního hnutí zachovávají odstup. Vedení Demokratické strany nicméně protesty přivítalo. Agentura Reuters připomíná, že hnutí M5S vzniklo po pokojném protestu, který se konal v Bologni roku 2007.

Témata:  Itálie Matteo Salvini Hnutí pěti hvězd populismus

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy