reklama

"Milí populisté, už vám to došlo. Párty skončila," uvádí manifest občanského hnutí nazvaný "Vítejte na otevřeném moři". Sepsala ho čtveřice přátel, jež stála za prvním protestem v Bologni, kde se minulý čtvrtek sešlo 12.000 až 15.000 lidí. V pondělí se v nedaleké Modeně sešlo dalších 7000 lidí.

Pomocí facebokové stránky chce čtveřice koordinovat a propagovat protesty proti Salvinimu po celé Itálii. "Jsme Sardinky a teď nás najdete všude. Vítejte na otevřeném moři," stojí v manifestu. Web uvádí i data a místa následujících demonstrací.

Dnes se koná shromáždění v Sorrentu a navážou na něj protesty ve městech Palermo (22. listopadu), Reggio Emilia (23. listopadu), Perugia (téhož dne), Rimini (24. listopadu), Parma (25. listopadu), Florencie (30. listopadu), Neapol (30. listopadu), Ferrara (30. listopadu), Milán (1. prosince) a Avellino (téhož dne).

První z demonstrací byla svolána kvůli místním volbám v severoitalském regionu Emilia-Romagna, který je tradiční baštou levice. Salvini tam chce pravici 26. ledna dovést k volebnímu vítězství. Ztratí-li tam levice moc, měla by podle něj skončit i vládní koalice levicové Demokratické strany a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a dát průchod celonárodním předčasným volbám.

Průzkumy volebních preferencí ale napovídají, že bohatý region by mohl ve volbách skutečně připadnout Lize a jejím pravicovým spojencům, tedy krajně pravicové straně Bratři Itálie a středopravé formaci Vzhůru, Itálie bývalého premiéra a mediálního magnáta Silvia Berluconiho.

Ve stejném scénáři se odehrály i volby v dalších regionech, naposledy ve středoitalské Umbrii. Koalice zmíněných pravicových stran tam získala 57,5 procenta hlasů. Pro strany současné vládní koalice hlasovalo 37,6 procenta voličů.

Na celonárodní úrovni Liga z průzkumů preferencí vychází zhruba s 34 procenty - je tedy nejpopulárnější italskou stranou a volilo by ji o něco více lidí, než jich dalo hlas hnutí M5S v posledních parlamentních volbách (32,7 procenta).

Šéf Ligy zprvu obvinil Demokratickou stranu, že za spontánním hnutím stojí ona, ale toto nařčení popírají sami organizátoři protestů. Později Salvini konstatoval, že má raději "kočky, které je (sardinky) sežerou".

"Mám rád všechny, co demokraticky demonstrují za své názory, ale knihy si vybírám sám," řekl dnes Salvini. Sardinky mu totiž nabídly zásilku poučného čtení.

Vedle sardinek vystřižených z kartonu totiž nyní chodí odpůrci protiimigrační rétoriky tohoto politika na protesty i s knihami, které by si podle nich měl Salvini přečíst. Figuruje mezi nimi například titul Krátké dějiny lži. Od Odysea k Pinocchiovi anebo Dopis rasistovi třetího milénia.

"Sardinky chtějí jednoduše zarazit posun k populismu," konstatoval za čtveřici iniciátorů hnutí 32letý Mattia Santori. "Snažíme se vyburcovat lidi, kteří jsou unaveni tím, že se po jejich hodnotách šlape," dodal.

reklama