Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šance na mír v Pásmu Gazy vyhasíná

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Palestinské hnutí Hamás v neděli odmítlo návrhy předložené na nejnovějším kole jednání o příměří v Pásmu Gazy. Izraelského premiéra Benjamina Netanjahua obvinilo z maření snah o dosažení dohody. Jednání, o která v těchto dnech usilují mezinárodní zprostředkovatelé, jsou přitom možná poslední příležitostí k dosažení dohody o ukončení války, prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Na základě informací od zprostředkovatelů o jednáních v Dohá se hnutí opět přesvědčilo, že Netanjahu nadále klade překážky na cestě k dohodě, oznámil podle Times of Israel Hamás.

Šlo o první prohlášení Hamásu v souvislosti s nejnovějším kolem jednání o příměří v Pásmu Gazy, které se konalo ve čtvrtek a pátek v katarské Dohá. Hamás své zástupce k jednání nevyslal. Zprostředkovateli rozhovorů jsou USA, Egypt a Katar.

Palestinské hnutí tvrdí, že Netanjahu je "plně zodpovědný za maření úsilí zprostředkovatelů" o dosažení dohody a nese plnou odpovědnost za životy rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy. Hamás zároveň zopakoval, že nadále podporuje návrh dohody, který koncem května představil prezident USA Joe Biden.

Izraelský premiér v neděli vyzval ke zvýšení tlaku na Hamás před novým kolem jednání. "Hamás až do této chvíle zůstává neústupný. Na jednání v Dohá dokonce nevyslal ani svého zástupce. Proto by měl být tlak zaměřen na Hamás a (Jahjú) Sinvára, ne na izraelskou vládu," řekl Netanjahu během zasedání vlády s odkazem na nově jmenovaného lídra hnutí.

Biden v neděli uvedl, že dohoda mezi Izraelem a Hamásem je nadále možná. "My se nevzdáváme," dodal s tím, že jednání pokračují. Blinken se ale obává, že jednání, o která v těchto dnech usilují mezinárodní zprostředkovatelé, jsou možná poslední příležitostí k dosažení dohody o ukončení války v Pásmu Gazy.

"Toto je rozhodující chvíle - pravděpodobně nejlepší, možná poslední příležitost dostat rukojmí domů, získat příměří a dostat všechny na lepší cestu směrem k trvalému míru a bezpečnosti," uvedl podle BBC Blinken.

Jednou z nevyřešených záležitostí jsou hranice mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Netanjahu trvá na tom, že izraelská armáda musí i nadále kontrolovat pás podél těchto hranic, zvaný "Filadelfský koridor".

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Gaza HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.