"Rozhovor byl součástí pokračujícího mezinárodního úsilí o ukončení války na Ukrajině," uvedl v prohlášení mluvčí německé vlády. Podle něj se účastníci telefonátu dohodli, že o jeho obsahu nebudou sdělovat bližší podrobnosti.

Podle agentury AP byl rozhovor mezi třemi účastníky "velmi upřímný a obtížný". Francouzští představitelé uvedli, že Putin během hovoru nijak nenaznačil, že má v úmyslu zastavit boje na Ukrajině.

Scholz podle vládního mluvčího dříve během dne hovořil také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten podle agentury Reuters kritizoval Západ, že se nedostatečně angažuje v jednání o ukončení války na Ukrajině.

Putin podle Kremlu informoval Scholze s Macronem o dosavadních rozhovorech ruských a ukrajinských představitelů o ukončení války. Tato jednání kromě zčásti nedodržované dohody ohledně koridorů pro evakuaci civilistů zatím nepřinesla žádný pozitivní posun.

Na vyjádřené obavy německého kancléře a francouzského prezidenta ohledně humanitární situace na Ukrajině Putin podle Kremlu odpověděl, že je to ukrajinská armáda, kdo se dopouští porušování lidských práv.

reklama