Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz a Macron v rozhovoru s Putinem vyzvali k okamžitému příměří na Ukrajině

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron v dnešním 75minutovém telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyzvali k okamžitému příměří na Ukrajině. Oznámil to mluvčí německé vlády. Putin podle Kremlu informoval oba evropské státníky o dosavadním vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem.

"Rozhovor byl součástí pokračujícího mezinárodního úsilí o ukončení války na Ukrajině," uvedl v prohlášení mluvčí německé vlády. Podle něj se účastníci telefonátu dohodli, že o jeho obsahu nebudou sdělovat bližší podrobnosti.

Podle agentury AP byl rozhovor mezi třemi účastníky "velmi upřímný a obtížný". Francouzští představitelé uvedli, že Putin během hovoru nijak nenaznačil, že má v úmyslu zastavit boje na Ukrajině.

Scholz podle vládního mluvčího dříve během dne hovořil také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten podle agentury Reuters kritizoval Západ, že se nedostatečně angažuje v jednání o ukončení války na Ukrajině.

Putin podle Kremlu informoval Scholze s Macronem o dosavadních rozhovorech ruských a ukrajinských představitelů o ukončení války. Tato jednání kromě zčásti nedodržované dohody ohledně koridorů pro evakuaci civilistů zatím nepřinesla žádný pozitivní posun.

Na vyjádřené obavy německého kancléře a francouzského prezidenta ohledně humanitární situace na Ukrajině Putin podle Kremlu odpověděl, že je to ukrajinská armáda, kdo se dopouští porušování lidských práv.

Témata:  válka na Ukrajině Olaf Scholz Emmanuel Macron Vladimír Putin

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy