reklama

Rusko podle něj v bojích na Ukrajině přišlo o více než 10.000 mužů a rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina spustit invazi bylo chybné, NATO ale neusiluje o změnu režimu v Rusku.

"Válka je zločin a toto je Putinova válka," řekl Scholz moderátorce. Ta se jej pak dotázala, zda to znamená, že Putina považuje za válečného zločince. "Myslím, že je jasné, co to znamená," řekl na to kancléř.

Tématem rozhovoru byl i sobotní projev amerického prezidenta Joea Bidena, který ve Varšavě řekl, že Putin už nemůže zůstat u moci. Scholz ujistil, že změna režimu v Rusku není cílem Severoatlantické aliance a že nic takového neměl na mysli ani Biden.

"Musíme být natolik silní, aby si nás nikdo netroufl napadnout," vysvětlil kancléř snahu své vlády více investovat do armády. Součástí investic má být také instalace protiraketového deštníku nad Německem. Berlín prý také dělá vše, co je v jeho silách, aby podpořilo Ukrajinu, včetně dodávek zbraní.

USA do Německa posílají další bojové letouny i vojáky

Spojené státy kvůli Ruskem vyvolané válce na Ukrajině dále posilují vojenskou přítomnost v Německu. Do spolkové republiky přesunou šest bojových letounů EA-18 Growler a s nimi 240 vojáků a techniků. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva obrany Johna Kirbyho.

Přeložení letadel a členů armády má sloužit k dalšímu posílení postavení Severoatlantické aliance v Evropě a odstrašení Ruska od případného útoku na některou ze členských zemí. Od začátku roku se počet amerických vojáků v Evropě zvýšil zhruba o 20.000 na téměř 100.000. V Německu je nyní přibližně 35.000 vojáků americké armády.