Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz, Macron a Si chtějí podpořit mírové řešení války na Ukrajině

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Facebook Olaf Scholz

Německý kancléř Olaf Scholz se dnes na videokonferenci s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a hlavou čínského státu Si Ťin-pchingem shodli, že podpoří všechna jednání o diplomatickém řešení války na Ukrajině. Novinářům to sdělil Scholzův tiskový mluvčí Steffen Hebestreit. Konkrétní kroky, jak podpora mírových jednání bude vypadat, ale Berlín nezmínil.

"Kvůli koordinaci dalších snah o ukončení konfliktu budou ministerstva zahraničí Německa, Francie a Číny úzce spolupracovat," řekl Hebestreit.

Trojice hlav států a vlád se vyslovila pro zajištění humanitárního přístupu do bojových oblastí a pro zřízení koridorů pro evakuaci civilistů. "Všechny tři země jsou připraveny poskytnout další humanitární pomoc," uvedl Hebestreit.

Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí prohlásil, že Čína je připravena zprostředkovat jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. Ministr zároveň zopakoval, že přátelství Pekingu s Moskvou je pevné. Ruský útok na Ukrajinu dosud Čína neodsoudila a vyhýbá se i tomu, aby jej označila za invazi.

Témata:  válka na Ukrajině Olaf Scholz Emmanuel Macron Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.