"Británie ztratila svou královnu, svět osobnost století. Její vláda trvala více než 70 let, tedy polovinu věčnosti," řekl Scholz. Uvedl, že záběry truchlících nejen z Británie ukazují, jaké místo Alžběta měla v srdcích lidí. "Truchlí celý svět," řekl.

Královna podle kancléře představovala to nejlepší ze společného evropského dědictví. "Demokracii a právní stát. Svůj život věnovala zcela službě zemi a národu. Její smysl pro povinnost byl neotřesitelný a pověstný," řekl. Poznamenal, že Německo na královnu hledí s vděčností mimo jiné proto, že chápala důležitost usmíření někdejších válečných soků Británie a Německa.

"Britské premiérce Liz Trussové jsem vyjádřil naši soustrast. I Německo truchlí za britskou královnu. Přejeme nástupci Karlovi III. sílu, obratnost a potřebné štěstí v jeho novém úřadě," dodal Scholz.

Již ve čtvrtek, kdy královský palác oznámil skon královny, označil Scholz Alžbětu II. za inspiraci pro miliony lidí včetně Němců. "Její nasazení pro německo-britské usmíření po hrůzách druhé světové války nezůstane zapomenuto," dodal.