Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz propadl, AfD uspěla. První odhady výsledků voleb v Německu

Olaf Scholz
Olaf Scholz
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle neoficiálních výsledků voleb do Evropského parlamentu v Německu jasně zvítězila koalice křesťanských demokratů CDU/CSU. 

Na druhém místě se umístila krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), zatímco Sociálnědemokratická strana (SPD) kancléře Olafa Scholze zaznamenala výrazný pokles podpory, jak ukazují nedělní průzkumy pro televize ARD a ZDF, informuje TASR s odkazem na agentury AP, AFP, DPA a Reuters.

Sociální demokraté dosáhli pouze 14 procent, což je jejich historicky nejhorší výsledek v eurovolbách. Za nimi se umístila AfD s přibližně 16 procenty. CDU/CSU by měla získat téměř 30 procent hlasů, podle předpovědí. Scholzovi koaliční partneři Zelení získali asi 12 procent hlasů, zatímco liberální FDP dosáhla pěti procent.

Volby do Evropského parlamentu se v členských zemích EU konaly od čtvrtka 6. do neděle 9. června. V Německu, které má nejvíce obyvatel ze všech členských zemí EU, si občané volili maximální počet europoslanců - 96.

Největší volební účast v Německu byla zaznamenána v prvních přímých volbách do EP v roce 1979, kdy k urnám přišlo 65,73 procenta oprávněných voličů. Před pěti lety byla volební účast 61,38 procenta, uvádějí údaje na stránkách EP. 

Témata:  Německo Eurovolby volby Olaf Scholz

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.