"Shodli se na tom, že diplomaticky vyjednané urovnání mezi Ukrajinou a Ruskem by vyžadovalo okamžité ukončení nepřátelských akcí ze strany Ruska a stažení ruských jednotek z Ukrajiny," uvedla mluvčí německé vlády. Scholz a Zelenskyj podle ní hovořili také o možnostech podpory Ukrajiny a dohodli se, že nadále zůstanou v těsném kontaktu.

Ukrajinský prezident uvedl, že jeho země počítá s další německou pomocí na cestě Ukrajiny k plnému členství v Evropské unii.

"Měl jsem přínosné jednání se spolkovým kancléřem. Debatovali jsme o situaci na frontové linii, dalším tlaku na Rusko, zesilování sankcí a o vyhlídkách na mír," napsal ukrajinský prezident na twitteru.

Vztahy mezi Ukrajinou a Německem po vpádu Ruska na Ukrajinu poněkud ochladly mimo jiné proto, že Berlín dlouho otálel s poskytováním těžkých zbraní Ukrajině. Tento postoj ale přehodnotil a Kyjevu nabídl mimo jiné samohybný protiletecký systém Gepard. Scholz rovněž odmítl vyjet na Ukrajinu poté, co vyšlo najevo, že německý prezident Frank-Walter Steinmeier není v Kyjevě vítán. Steinmeier, který je stejně jako Scholz členem sociální demokracie, je spojován s dřívější vstřícnou německou politikou vůči Rusku. Spor se ale podařilo vyřešit a Kyjev před týdnem navštívila jako první členka německé vlády od začátku ruské invaze ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Scholz v pondělí večer v pořadu Direkt televize RTL řekl, že Německo bude nadále poskytovat Ukrajině zbraně, ale nedovolí, aby byly do konfliktu vtaženy země Severoatlantické aliance. Vyjádřil obavu, že konflikt brzy neskončí a že by se mohl ještě více vyhrotit.