reklama

"Díky nejnovějším pozitivním datům z testování vakcín je světlo na konci tohoto dlouhého, temného tunelu jasnější," uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle něj nyní existuje "reálná naděje", že se díky vakcínám a "osvědčeným" hygienickým opatřením podaří pandemii covidu-19 ukončit.

V uplynulých dnech zveřejnily předběžné výsledky klinických testů svých očkovacích látek společnosti Pfizer a BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Vakcíny firem Pfizer-BioNTech a Moderna mají účinnost zhruba 95 procent. Přípravek farmaceutické společnosti AstraZeneca, která spolupracuje s Oxfordskou univerzitou, může mít až zhruba 90procentní účinnost. Své národní vakcíny představily také Rusko a Čína.

Šéf WHO vyzval bohaté země, aby poskytly chudším zemím více prostředků na nákup vakcín. "To není dobročinnost. Je to nejrychlejší a nejchytřejší způsob, jak pandemii ukončit a znovu oživit světové hospodářství," řekl. Nyní podle něj hrozí, že bohaté země "ušlapou v tlačenici" o vakcínu ty chudší.

Do programu WHO na nákup a celosvětovou distribuci vakcíny a léků proti covidu-19 je letos podle Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse třeba získat ještě 4,3 miliardy dolarů (95,7 miliardy Kč). Příští rok bude potřeba dalších 23,8 miliardy dolarů (téměř 530 miliard Kč).