reklama

Všichni Syřané jsou v Německu chráněni před vyhoštěním od roku 2012, opatření bylo od té doby několikrát prodlouženo. Seehofer si však už nepřeje další prodloužení za 31. prosinec.

V situaci, kdy občanská válka na většině syrského území skončila, je obecný zákaz vyhošťování Syřanů podle některých politiků konzervativní unie CDU/CSU trvale neudržitelný přesto, že Sýrie není nadále považována za bezpečnou zemi. Stejný názor nyní zastává i Seehofer, poznamenala DPA.

"Budu na konferenci ministrů vnitra prosazovat, abychom místo obecného zákazu vyhošťování napříště alespoň u pachatelů trestných činů a u osob, které mohou být bezpečnostním rizikem, opět zkoumali v každém jednotlivém případě, zda je vyhoštění do Sýrie možné," řekl Seehofer DPA s poukazem na své příští setkání s ministry vnitra jednotlivých 16 spolkových zemí.

Německé ministerstvo zahraničí chce před příští schůzkou ministrů vnitra vypracovat novou zprávu o bezpečnostní situaci v Sýrii, řekla dnes podle DPA mluvčí úřadu.

To, že Seehofer na zprávu ministerstva zahraničí ani nepočkal, ukazuje podle šéfa organizace Pro Asyl Güntera Burkharda, že mu nejde o "fatální lidskoprávní situaci" v Sýrii, ale o "politický signál směrem doprava".

DPA mimo jiné připomíná, že lidem, kteří jsou považováni za odpůrce rodiny syrského prezidenta Bašára Asada, hrozí v Sýrii podle organizací bránících lidská práva mučení a smrt. V syrském konfliktu se také angažují mezinárodní aktéři, v poslední době především Rusko a Turecko.

Debatu o vyhošťování Syřanů v Německu rozvířil nedávný útok syrského islamistického radikála na dva turisty v Drážďanech. Dvacetiletý už dříve trestaný Syřan s nožem 4. října zabil 55letého muže z Krefeldu a těžce zranil 53letého muže z Kolína nad Rýnem.