Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Seehofer chce omezit zákaz vyhošťování syrských migrantů, nemá platit pro zločince a teroristy

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německý ministr vnitra Horst Seehofer navrhuje neprodloužit všeobecný zákaz vyhošťování syrských uprchlíků v Německu. Ochrana by se nově neměla vztahovat na pachatele trestných činů nebo na osoby potenciálně ochotné k páchání politicky motivovaných násilných činů či teroristických útoků. Politik z bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) to řekl agentuře DPA.

Všichni Syřané jsou v Německu chráněni před vyhoštěním od roku 2012, opatření bylo od té doby několikrát prodlouženo. Seehofer si však už nepřeje další prodloužení za 31. prosinec.

V situaci, kdy občanská válka na většině syrského území skončila, je obecný zákaz vyhošťování Syřanů podle některých politiků konzervativní unie CDU/CSU trvale neudržitelný přesto, že Sýrie není nadále považována za bezpečnou zemi. Stejný názor nyní zastává i Seehofer, poznamenala DPA.

"Budu na konferenci ministrů vnitra prosazovat, abychom místo obecného zákazu vyhošťování napříště alespoň u pachatelů trestných činů a u osob, které mohou být bezpečnostním rizikem, opět zkoumali v každém jednotlivém případě, zda je vyhoštění do Sýrie možné," řekl Seehofer DPA s poukazem na své příští setkání s ministry vnitra jednotlivých 16 spolkových zemí.

Německé ministerstvo zahraničí chce před příští schůzkou ministrů vnitra vypracovat novou zprávu o bezpečnostní situaci v Sýrii, řekla dnes podle DPA mluvčí úřadu.

To, že Seehofer na zprávu ministerstva zahraničí ani nepočkal, ukazuje podle šéfa organizace Pro Asyl Güntera Burkharda, že mu nejde o "fatální lidskoprávní situaci" v Sýrii, ale o "politický signál směrem doprava".

DPA mimo jiné připomíná, že lidem, kteří jsou považováni za odpůrce rodiny syrského prezidenta Bašára Asada, hrozí v Sýrii podle organizací bránících lidská práva mučení a smrt. V syrském konfliktu se také angažují mezinárodní aktéři, v poslední době především Rusko a Turecko.

Debatu o vyhošťování Syřanů v Německu rozvířil nedávný útok syrského islamistického radikála na dva turisty v Drážďanech. Dvacetiletý už dříve trestaný Syřan s nožem 4. října zabil 55letého muže z Krefeldu a těžce zranil 53letého muže z Kolína nad Rýnem.

Témata:  uprchlíci Horst Seehofer Německo Sýrie

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:49

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.