Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf Orbánova kabinetu ohlásil ústupek Bruselu ve snaze uvolnit peníze z EU

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarští ministři, kteří zasedají ve vedení univerzit, odstoupí, aby tak uvolnili peníze z fondů Evropské unie určené pro program studentských výměn Erasmus a na výzkum. Tyto prostředky unie zmrazila v obavě, že by mohlo dojít ke střetu zájmů, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení šéfa kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána.

"Členové vlády opustí správní rady (vysokých škol) k 15. únoru," prohlásil šéf premiérovy kanceláře Gergely Gulyás na dnešní tiskové konferenci. "Maďarsko je připraveno dělat rozumné kompromisy a řešit obavy Bruselu z konfliktu zájmů," řekl.

V prosinci EU rozhodla zmrazit miliardy eur z unijních fondů pro Maďarsko, dokud se po dlouhém sporu s Budapeští neuskuteční reformy zaměřené na boj proti korupci.

Evropská komise (EK) mimo jiné přestala vyplácet nové granty na pobyty maďarských studentů v zahraničí vysokým školám, které jsou spravovány nadacemi řízenými lidmi blízkými konzervativnímu premiérovi Orbánovi. Komise pro rok 2024 vyřadila dvacítku škol z programu Erasmus a z výzkumného programu Horizon Europe, což vyvolalo v univerzitním prostředí velké emoce.

Orbán v roce 2021 začlenily tyto školy do veřejných nadací blízkých jeho režimu s vysvětlením, že chce posílit spolupráci se soukromým sektorem. Jeho odpůrci však v této reformě viděli další krok v plánu přeorientovat maďarskou společnost na vlastenecké a náboženské hodnoty. Odsoudili také útok na akademickou nezávislost v zemi, které Orbán vládne od návratu k moci v roce 2010.

Gyulás minulý měsíc řekl, že Budapešť uvažuje, že se obrátí na Soudní dvůr EU, pokud se na penězích pro Erasmus nedohodne s EK.

Snížení unijních prostředků pro některé maďarské univerzity jde ruku v ruce s dalšími postihy vůči Maďarsku za nedostatky v právním státu. EK v prosinci uvedla, že bude blokovat veškerých 22 miliard eur (530 miliard Kč) z kohezních fondů EU určených pro Maďarsko, dokud maďarská vláda nesplní podmínky související s nezávislostí justice, akademickými svobodami, právy komunity LGBT+ a azylovým systémem.

Podle informací EK se v roce 2020 zahraničních výměnných programů v rámci Erasmus+ zúčastnilo 22.622 Maďarů. EU na to přispěla částkou 40,45 milionu eur (asi 971 milionů Kč).

Témata:  Viktor Orbán EU Maďarsko

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy