"Členové vlády opustí správní rady (vysokých škol) k 15. únoru," prohlásil šéf premiérovy kanceláře Gergely Gulyás na dnešní tiskové konferenci. "Maďarsko je připraveno dělat rozumné kompromisy a řešit obavy Bruselu z konfliktu zájmů," řekl.

V prosinci EU rozhodla zmrazit miliardy eur z unijních fondů pro Maďarsko, dokud se po dlouhém sporu s Budapeští neuskuteční reformy zaměřené na boj proti korupci.

Evropská komise (EK) mimo jiné přestala vyplácet nové granty na pobyty maďarských studentů v zahraničí vysokým školám, které jsou spravovány nadacemi řízenými lidmi blízkými konzervativnímu premiérovi Orbánovi. Komise pro rok 2024 vyřadila dvacítku škol z programu Erasmus a z výzkumného programu Horizon Europe, což vyvolalo v univerzitním prostředí velké emoce.

Orbán v roce 2021 začlenily tyto školy do veřejných nadací blízkých jeho režimu s vysvětlením, že chce posílit spolupráci se soukromým sektorem. Jeho odpůrci však v této reformě viděli další krok v plánu přeorientovat maďarskou společnost na vlastenecké a náboženské hodnoty. Odsoudili také útok na akademickou nezávislost v zemi, které Orbán vládne od návratu k moci v roce 2010.

Gyulás minulý měsíc řekl, že Budapešť uvažuje, že se obrátí na Soudní dvůr EU, pokud se na penězích pro Erasmus nedohodne s EK.

Snížení unijních prostředků pro některé maďarské univerzity jde ruku v ruce s dalšími postihy vůči Maďarsku za nedostatky v právním státu. EK v prosinci uvedla, že bude blokovat veškerých 22 miliard eur (530 miliard Kč) z kohezních fondů EU určených pro Maďarsko, dokud maďarská vláda nesplní podmínky související s nezávislostí justice, akademickými svobodami, právy komunity LGBT+ a azylovým systémem.

Podle informací EK se v roce 2020 zahraničních výměnných programů v rámci Erasmus+ zúčastnilo 22.622 Maďarů. EU na to přispěla částkou 40,45 milionu eur (asi 971 milionů Kč).

reklama