Stejný požadavek v Zemském sněmu předložili poslanci konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou v parlamentu. Vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze tak čelí stále rostoucímu tlaku, aby obnovila trvalou ostrahu hranic s Českem.

Sager v úterý společně s dalšími zástupci spolkových zemí, okresů a obcí jednal o migrační situaci se spolkovou ministryní vnitra Nancy Faeserovou. Ta oznámila, že prodlužuje o půl roku stávající kontroly na hranici s Rakouskem a že policie výrazně zintenzivňuje namátkové kontroly na pomezí s Českem. Regionům rovněž přislíbila ubytovací a finanční podporu.

"Vedle financí jde také o omezení nelegální migrace, která se dnes děje především po balkánské trase," řekl Sager deníku Die Welt. Spolková vláda podle něj musí ukázat cesty, jak je možné účinně omezit nezákonné vstupy do země přes Česko, Rakousko a další státy. "K tomu patří i pokračování v kontrolách na hranicích s Rakouskem a zavedení kontrol na hranicích s Českem," dodal Sager.

Balkánská migrační trasa vede do Německa především přes Rakousko. Kvůli četnějším kontrolám na rakousko-německé a rakousko-maďarské hranici se ale migranti snaží do Německa dostat přes Slovensko a Česko. Česká republika proto dočasně obnovila stálé kontroly na česko-slovenské hranici. V Německu ale i tak sílí hlasy volající po zavedení kontrol s Českem.

Takzvaná nelegální migrace proto byla jedním z témat, o kterých v úterý na okraj Berlínské bezpečnostní a klimatické konference jednali český ministr zahraničí Jan Lipavský s německou kolegyní Annalenou Baerbockovou. O situaci chce s Faeserovou hovořit také český ministr vnitra Vít Rakušan, a to při čtvrtečním a pátečním jednání ministrů vnitra EU v Lucemburku.