Opičí neštovice, které jsou považované za méně nebezpečného příbuzného vymýcených pravých neštovic, se přenáší při těsném kontaktu nakažené osoby s jiným člověkem. Podle šéfa WHO se 98 procent případů zaznamenaných mimo oblasti, kde se nákaza vyskytuje dlouhodobě, týkalo homosexuálních, bisexuálních nebo jiných mužů, kteří mají intimní styky s muži. Tedros dnes vyzval lidi ohrožené šířením nákazy, aby přijali preventivní opatření.

"To znamená dělat bezpečná rozhodnutí pro vás i pro ostatní. Zahrnuje to, pro tuto chvíli, omezení počtu vašich sexuálních partnerů," citovala jej agentura AP. Kromě toho doporučil, aby si muži zachovávali kontaktní údaje sexuálních partnerů a aby se infekční jednotlivci vyhýbali sešlostem, kde jsou lidé blízko sebe.

"Víme zcela jasně, že jeden z hlavních způsobů infekce u této konkrétní nemoci je skrze přímý kontakt, blízký kontakt, kontakt kůže na kůži, možná také kontakt tváře na tvář, vystavení se kapénkám nebo viru, který může být v ústech," řekla expertka WHO Rosamund Lewisová.

Zdravotnická agentura OSN zároveň zdůrazňuje, že opičími neštovicemi se může nakazit kdokoli, kdo se dostane do těsné blízkosti pacienta nebo například jeho kontaminovaného oblečení.

Výskyt opičích neštovic je dlouhodobě pozorován v částech Afriky, od května se ale objevují případy na dalších světadílech, především v Evropě a severní Americe. Podle WHO je ze 78 zemí světa aktuálně hlášeno přes 18.000 případů.

Světová zdravotnická organizace kvůli tomu o víkendu vyhlásila nejvyšší stupeň varování a doporučuje očkování homosexuálních či bisexuálních mužů, jakož i zdravotnických pracovníků.