"Pro všechny členské státy platí, že kdo může, měl by dodávat rychle," řekla von der Leyenová na téma dodávek zbraní na Ukrajinu. "Protože jenom tak může Ukrajina ve svém boji proti Rusku obstát," dodala.

Předsedkyně EK rovněž prohlásila, že západní sankce s postupem času čím dál více ovlivňují ruskou ekonomiku. "Hrubý domácí produkt Ruska se podle aktuální prognózy propadne o 11 procent. Státní bankrot Ruska je jen otázkou času. Putin touto válkou ničí také svou vlastní zemi a budoucnost svých obyvatel," dodala.

Evropská unie minulý týden přijala pátý balík sankcí vůči Rusku, na jehož základě mimo jiné od srpna zcela zakáže dovoz ruského uhlí. Při přípravě dalšího balíku sankcí se EK podle von der Leyenové zabývá energetickými otázkami a bankovním sektorem, zejména největší ruskou bankovní společností Sberbank.

"Konečným cílem je snížit Putinovy příjmy. S ropou se ale obchoduje globálně. Nechceme, aby Putin na jiných trzích prodával za ještě vyšší ceny dodávky, které by jinak směřovaly do EU. Proto nyní vytváříme chytré mechanismy, aby bylo do dalších sankcí možné ropu zahrnout," uvedla šéfka EK.

Ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři s odvoláním na výsledky předběžné právní analýzy, kterou si zadala Evropská komise, uvedl, že EU se může brzy ocitnout bez ruského plynu.

"Brusel dospívá k závěru, že pokud by měl vyhovět požadavku platby za plyn přes Gazprombanku, musel by obejít své vlastní sankce uvalené na Rusko. V dané souvislosti už něco takového odmítl německý ministr hospodářství Robert Habeck," napsal Kovanda.

"Pokud Kreml neustoupí ze svého požadavku či jej nemodifikuje tak, aby nebyl v kolizi se sankcemi, EU přestane již brzy odebírat ruský plyn," dodal ekonom. 

Von der Leyenová dále prohlásila, že Ukrajina je schopna válku s Ruskem vyhrát. "Statečnost a odolnost Ukrajiny je působivá," uvedla. Ocenila rovněž prezidenta Volodymyra Zelenského za to, jakým způsobem svou zemi v době války vede. Varovala nicméně, že válka může trvat ještě dlouhou dobu. "Musíme udělat vše, aby skončila co nejrychleji. Zároveň se musíme připravit na to, že v nejhorším případě může tato válka trvat měsíce, nebo dokonce roky," upozornila.

Von der Leyenová tento měsíc navštívila Kyjev, kde se setkala se Zelenským. "Klidný, silný vůdce, velmi dobře informovaný," řekla na adresu ukrajinského prezidenta. "Tato návštěva posílila mé odhodlání stát na straně Ukrajiny a udělat vše pro to, aby se této brutální a neospravedlnitelné ruské agresi dokázala ubránit," dodala.