"Byla jsem informována, že minulé úterý jsem se zúčastnila schůzky, na které byl i člověk, jenž byl včera (v neděli) pozitivně testován na covid-19," napsala dnes von der Leyenová na twitteru.

Šéfka unijní exekutivy je po předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi dalším z vrcholných představitelů evropských institucí, který se v rámci karanténních pravidel preventivně izoluje. Kvůli Michelovu kontaktu s nakaženým člověkem byl o týden posunut summit EU, na který se prezidenti a premiéři unijních zemí místo původně plánovaného konce září sjeli až minulý týden.

Podle portugalského webu SIC Noticias je nakaženým právník António Lobo Xavier, který byl na jednání portugalské vlády nedaleko von der Leyenové. Podle fotografií zveřejněných webem měli účastníci zasedání roušky.

Špičky evropských institucí v posledních týdnech čelí řadě dotazů novinářů na to, zda jsou jejich četné cesty s ohledem na druhou vlnu nákazy nezbytné. Například Michel vyrazil v září v rámci snahy uklidnit napjatou situaci ve východním Středomoří do Řecka a na Kypr a zavítal též na Maltu. Několik cest podnikl i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Sama von der Leyenová během dvoudenní návštěvy Portugalska pronesla řeč, sešla se s premiérem Antóniem Costou a byla přítomna zmíněnému zasedání vlády. Podle koronavirových pravidel mají členové komise vyrážet pouze na nezbytné cesty a za takovou její šéfka svou portugalskou návštěvu považovala.

"Co se týče komisařů, je na nich, aby případ od případu posoudili, co považují za nezbytné," odpověděl minulý týden novinářům na dotazy týkající se nezbytnosti portugalské cesty mluvčí komise Balázs Ujvari. Dodal, že většina jednání by se měla i nadále odehrávat na dálku přes video.