reklama

Kim Čong-un během své návštěvy přístavního města zkontroloval stavbu nových válečných lodí. Jihokorejská armáda následně informovala o neidentifikovaných střelách s plochou dráhou letu odpálených Severní Koreou na západním pobřeží.

Tato akce přichází v době zvyšujícího se napětí mezi Severní Koreou, Japonskem, Jižní Koreou a Spojenými státy. Jihokorejský generální štáb nyní místa dopadů raket analyzuje.

Severní Korea provedla tyto raketové zkoušky po Kimově prohlášení o zaměření na posílení námořních sil země. Během návštěvy loděnice v Nampcho byl Kim informován o pokroku v námořních projektech a nařídil pracovníkům, aby dodrželi plánovaný harmonogram do roku 2025.

Od začátku roku 2024 jde již o čtvrté kolo raketových zkoušek. V lednu provedla KLDR test podvodních dronů schopných nést jaderné zbraně nebo test nadzvukové střely středního až dlouhého doletu.

Severní Korea tyto testy provádí jako součást svých pětiletých vojenských plánů stanovených začátkem roku 2021. Tyto kroky Kima Čong-una přicházejí po lednových ukázkách zbraní, které ještě více zvýšily napětí mezi Severní Koreou a jejími rivalskými zeměmi.