Přístup k Tchaj-wanu je v těchto dnech znovu v centru napjatých americko-čínských vztahů kvůli spekulacím o nadcházející návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově. Podle amerických médií by se mohla uskutečnit příští měsíc, přičemž Pelosiová by se stala nejvýše postaveným americkým politikem, který takovou návštěvu podnikne od začátku století.

"Kdo si zahrává s ohněm, může se jedině spálit," řekl podle čínských médií Si Bidenovi. Zároveň vyzval USA, aby ctily princip "jedné Číny", podle kterého Tchaj-wan patří do sféry vlivu Pekingu, uvádí Reuters.

Ostrov ležící jihovýchodně od pevninské Číny však dlouhé roky funguje nezávisle v čele s demokraticky volenou vládou, přičemž Spojené státy mu vyjadřují podporu. Washington s tchajwanskou vládou nemá oficiální diplomatický vztah, prezident Biden ovšem na jaře uvedl, že Washington je připraven vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan. Peking opakovaně dává najevo nespokojenost s americkými postoji a nedávno pohrozil nespecifikovanými "silnými opatřeními", pokud se návštěva Pelosiové uskuteční.

Jde přitom o jedno z řady ožehavých témat, která aktuálně formují vztahy mezi USA a Čínou. Washington dával najevo, že Biden chtěl při dnešním telefonátu hovořit také o ruském útoku na Ukrajinu, který Peking nikdy neodsoudil, nebo o ochraně klimatu a ekonomické soutěži.

Večerní prohlášení Bílého domu k více než dvouhodinovému hovoru zmiňuje i boj proti klimatické změně a "zdravotnickou bezpečnost", ovšem bez jakýchkoli podrobností. Dále uvádí, že oba lídři mluvili o různých "otázkách důležitých pro bilaterální vztahy a o dalších regionálních a globálních otázkách". Čínská státní média rozhovor označila za "upřímný a hluboký".

Biden a Si se dnes spojili popáté za dobu, kdy jsou oba v čele svých zemí. Podle webu Politico bylo pro americkou stranu hlavním cílem zajistit, že výhrady Pekingu k potenciální cestě Pelosiové na Tchaj-wan "nevykolejí diskuse o dlouho očekávaném osobním setkání" mezi dvěma prezidenty.

"Pokud jde o Tchaj-wan, prezident Biden zdůraznil, že politika Spojených států se nezměnila a že Spojené státy silně nesouhlasí s jednostrannými snahami měnit status quo nebo podkopat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," píše se v komuniké Bílého domu.