Téměř půl milionu lidí v Pásmu Gazy trpí "katastrofálním" hladem, přičemž riziko hladomoru je stále vysoké. Vyplývá to z úterního hodnocení iniciativy Integrovaná klasifikace fází potravinové bezpečnosti (IPC), uvedl server Times of Israel.
IPC je přední mezinárodní organizace pro klasifikaci potravinových krizí podle jejich závažnosti. Byla založena v roce 2004 během hladomoru v Somálsku a nyní zahrnuje přes deset agentur OSN, humanitárních organizací, vlády a další instituce.
V nejnovější zprávě IPC uvedla, že její březnové varování o možném vypuknutí hladomoru na severu Pásma Gazy se nenaplnilo. "Situace v Gaze je však nadále katastrofální a v celém Pásmu Gazy přetrvává vysoké a trvalé riziko hladomoru," uvádí zpráva.
Podle IPC stále čelí přibližně 495 000 lidí (asi 22 procent obyvatel Pásma Gazy) "katastrofální úrovni akutního nedostatku potravin". Dalších 745 000 lidí je klasifikováno jako žijící v potravinové nouzi.
Světový potravinový program (WFP) ve své reakci uvedl, že nejnovější zpráva IPC "vykresluje jasný obraz přetrvávajícího hladu" v palestinské enklávě. Zdůraznil také, že zlepšení přístupu k potravinám může přinést pozitivní změny. "Zvýšené dodávky a výživové služby na severu Pásma Gazy pomohly snížit nejhorší úroveň hladu, ale situace je stále zoufalá," konstatoval WFP.
Zároveň WFP upozornil, že situace na jihu palestinské enklávy se zhoršuje. "Boje v Rafahu v květnu vyhnaly z domovů více než milion lidí a výrazně omezily přístup k humanitární pomoci," poznamenal WFP. Vyjádřil také obavy, že jih Pásma Gazy by mohl brzy zaznamenat stejnou katastrofální úroveň hladu, jaká byla dříve zaznamenána na severu.
Obnova domů v Pásmu Gazy by se podle zprávy Organizace spojených národů (OSN) přitom mohla prodloužit až do následujícího století, informuje agentura Reuters.
Zpráva OSN upřesňuje, že Pásmo Gazy potřebuje přibližně 80 let k obnově všech zcela zničených obydlí. Téměř sedmiměsíční válka v této palestinské enklávě způsobilo miliardové škody a z několika výškových budov zůstaly jen ruiny.
V optimistickém scénáři, ve kterém by se stavební materiály dodávaly pětkrát rychleji než během poslední krize v roce 2021, by se to však mohlo stihnout do roku 2040, uvádí zpráva.
OSN zároveň varuje, že současný konflikt ohrožuje budoucnost dalších generací. Pokud válka bude trvat devět měsíců, chudoba zasáhne namísto současných 38,8 procenta obyvatel Pásma Gazy až 60,7 procenta. To stáhne velkou část střední třídy pod hranici chudoby, uvádí se ve zprávě.
Údaje palestinských úřadů uvádějí, že při izraelské ofenzivě bylo zničeno přibližně 80.000 domů a zabito více než 30.000 Palestinců. V Pásmu Gazy se navíc nachází více válečného odpadu a trosek než na Ukrajině, uvedl ve středu představitel Služby OSN pro boj proti minám (UNMAS) Charles Birch. Uvedla to agentura AFP.
V polovině dubna bylo v Pásmu Gazy podle odhadů UNMAS shromážděno 37 milionů tun trosek. Při odstraňování tohoto odpadu hrozí nebezpečí kvůli přítomnosti nevybuchlé munice a možné expozici jedovatým látkám.
"Gaza má více trosek než Ukrajina," uvedl Birch, zodpovědný za palestinská území v rámci UNMAS. Porovnal délku frontové linie na Ukrajině téměř 1000 kilometrů s délkou Pásma Gazy 40 kilometrů. Avšak problémem není pouze objem odpadu.
"Tyto trosky pravděpodobně obsahují nevybuchlou munici a jeho odstraňování bude komplikováno dalšími riziky," dodal.
Podle odhadů se v odpadu nachází více než 800 000 tun azbestu, který představuje riziko rakoviny a vyžaduje speciální opatření při manipulaci, jak připomněla AFP.
Birch vyjádřil přesvědčení, že UNMAS se stane hlavním koordinačním orgánem v boji proti minám v Gaze. Tato organizace již získala finanční podporu ve výši pěti milionů dolarů, ale potřebuje dalších 40 milionů, aby mohla svou činnost v Pásmu Gazy provádět po dobu dalších 12 měsíců.
Podle analýzy Satelitního střediska OSN (UNOSAT) bylo v důsledku izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy zničeno nebo poškozeno 35 procent budov na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.
Z analýzy vyplývá, že 35 procent všech budov v Pásmu Gazy, což odpovídá 88 868 stavbám, bylo zničeno nebo poškozeno.
Z toho 31 198 budov bylo označeno jako zničené, 16 908 jako vážně poškozené a 40 762 jako mírně poškozené.
Nárůst se týká téměř 20 000 postižených budov, ve srovnání s předchozím hodnocením, které vycházelo ze snímků z ledna, kdy bylo poškozených nebo zničených 30 procent budov, uvedlo UNOSAT.
Témata: Válka v Izraeli s Hamásem, Gaza
Související
16. ledna 2025 18:46
15. ledna 2025 20:09
5. ledna 2025 14:39
12. listopadu 2024 11:03
9. listopadu 2024 19:03