Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se za počínání svých kolegů omluvil a slíbil, že zodpovědné osoby budou potrestány.

WHO se skandálem zabývá už delší dobu, a to po zprávách médií, která přinesla svědectví konžských žen o sexuálním nátlaku a násilí. Ženy uvedly, že humanitární pracovníci jim nabízeli práci výměnou za sex, některé z nich ale zaměstnance WHO obvinily i ze znásilnění. Tedros proto loni pověřil nezávislou komisi, aby obvinění prošetřila.

Vyšetřovatelé nyní dospěli k závěru, že obvinění jsou důvěryhodná a že 21 pachatelů patřilo k misi WHO. Jde jak o Konžany, tak o cizince jiných národností. Tedros na tiskové konferenci řekl, že organizace kvůli proviněním se čtyřmi lidmi rozvázala pracovní poměr a dva zaměstnance dočasně odvolala.

"Omlouvám se za to, co spáchali lidé, které WHO zaměstnala, aby vám sloužili a chránili vás," řekl šéf WHO, podle něhož byla vyšetřovací zpráva "hrůzným čtením". Organizace bude nyní potřebovat dalekosáhlé změny řídících struktur a kultury, dodal.

"Jsme ve WHO ze závěrů vyšetřování zahanbení, šokovaní a zdrcení," řekl regionální ředitel této organizace pro Afriku Matshidiso Moeti.

WHO čelila kritice, že obvinění ze sexuálního zneužívání řeší velmi pomalu a liknavě. Podle agentury AP o tom vypovídal i případ Michela Yaoa, jednoho z čelných představitelů mise v Kongu, který měl mnoho písemných stížností žen k dispozici, ale neřešil je. Později byl povýšen a šéfoval misi v Guineji.