V Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, za poslední den přibylo 1131 potvrzených případů infekce koronavirem. Dosavadní denní rekord je 1209 nových případů, který úřady zaznamenaly ve čtvrtek. Nejvíce pozitivních testů nadále hlásí hlavní město Vídeň následovaná Dolními a Horními Rakousy, dvěma spolkovými zeměmi, které sousedí s Českem.

Rekordní je nyní v Rakousku počet aktivních případů nákazy; je jich více než 10.000. V nemocnicích je přes 500 lidí, z toho 103 na jednotkách intenzivní péče.

S covidem-19 v Rakousku od počátku epidemie zemřelo 842 lidí, z toho čtyři za posledních 24 hodin.

Rakouský ministr zdravotnictví Anschober dnes epidemický vývoj v zemi označil za znepokojivý. Konec pandemie podle něj ještě není v dohledu, počet nakažených roste ale v celé Evropě. Zvlášť se Anschober na dnešní tiskové konferenci věnoval Česku, kde je podle něj situace "velmi těžká". Případ ČR podle něj ukazuje mimo jiné to, že se epidemická situace může velmi rychle změnit.

"Česko mělo v posledních měsících dobré výsledky, bylo na tom velmi dobře," řekl Anschober. Během několika týdnů ale podle něj došlo "ke skokovému zostření situace". V reakci na to musela pražská vláda přijmout "velmi tvrdá a důsledná opatření". Anschober podle OE24 zároveň vyjádřil naději, že se situace v ČR brzy zlepší, a ujistil, že je s Prahou v neustálém kontaktu.

Také Švýcarsko za posledních 24 hodin zaznamenalo více než tisíc případů nákazy koronavirem. Infekce se potvrdila u 1487 osob, což je rekordní počet. Od počátku epidemie se v zemi nákaza prokázala už u více než 60.000 lidí. S covidem-19 zemřelo ve Švýcarsku 1794 osob.

Švýcarsko, které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38.000 lidí.

Na seznam rizikových zemí dnes Švýcarsko přidalo dalších několik zemí a regionů. Do karantény budou muset od pondělí lidé po příjezdu ze Slovenska, Ruska, Jordánska, Íránu, Kanady a Gruzie. Kromě Vídně, Dolních a Horních Rakous se nově na seznamu objevily i rakouské spolkové země Salcbursko a Burgenland. Po Ligurii bude Švýcarsko vnímat jako rizikové i italské regiony Kampánie, Sardinie a Benátsko. Do karantény budou muset také lidé z německých měst Berlín a Hamburk. Česko je na švýcarském seznamu rizikových zemí již od poloviny září.