Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská justice v rukou Kočnera? Obvinění soudců souvisí s řadou kauz

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Zadržení a obvinění 13 soudců, jedné bývalé soudkyně a několika dalších osob na Slovensku po středeční rozsáhlé policejní razii souvisí s uplácením či ovlivňováním soudů v různých obchodních sporech. Do nekalého jednání byl zapleten kontroverzní podnikatel Marian Kočner i samotní soudci.

S odvoláním na text usnesení o obvinění v největší justiční kauze v novodobých dějinách země to dnes napsal list Denník N.

Klíčovým svědkem v případu je podle deníku již bývalý místopředseda jednoho z bratislavských okresních soudců Vladimír Sklenka, který korupci popsal a který není mezi obviněnými. Sklenka si podle dřívějších informací vyměnil s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu tisíce zpráv. Po provalení své komunikace s Kočnerem byl Sklenka loni na podzim postaven mimo službu a v prosinci se sám vzdal taláru.

List napsal, že Sklenka vypovídal o tom, jak bral úplatky od Kočnera. Také někteří soudci se podle něj předbíhali v tom, kdo mu nabídne větší úplatek, a to podle toho, pro kterou stranu daného sporu lobbovali. O nabídce odměny za žádané rozhodnutí v jedné z kauz mu prý psala také nynější místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která tuto nejvyšší soudní instanci v zemi od loňského podzimu řídí a která je rovněž mezi obviněnými.

Bývalý soudce Sklenka popsal, že některé soudkyně se nechaly koupit za kabelku, obvykle se úplatky ale pohybovaly v desítkách tisíc eur a předávány byly v obálce i prý přímo v budově soudu nebo před ní. V některých případech soudci dostali Kočnerovým prostřednictvím již hotový rozsudek, který vypracovala jedna z obviněných právniček.

Sklenka zastával pozici místopředsedy okresního soudu Bratislava I, který projednává i důležité obchodní spory. Jistou dobu byl Sklenka také pověřen vedením zmíněného soudu.

V této justiční kauze policie obvinila i Kočnera, který v jiném případu čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka. Kočner byl spolu s exministrem hospodářství Pavolem Ruskem v únoru nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu vězení za padělání směnek, jejichž proplacení požadovala jedna z Kočnerových firem i od soukromé televize Markíza.

Také obchodní spor o proplacení jedné ze zmíněných směnek byl podle dříve uniklé komunikace z Kočnerova mobilního telefonu zmanipulován ve prospěch tohoto podnikatele, kterému podle tisku pomáhala i bývalá náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti a nyní soudkyně Monika Jankovská. Také tato bývalá politička je mezi obviněnými.

Témata:  Slovensko soudy policie SR Marián Kočner Pavol Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.