Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská justice v rukou Kočnera? Obvinění soudců souvisí s řadou kauz

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Zadržení a obvinění 13 soudců, jedné bývalé soudkyně a několika dalších osob na Slovensku po středeční rozsáhlé policejní razii souvisí s uplácením či ovlivňováním soudů v různých obchodních sporech. Do nekalého jednání byl zapleten kontroverzní podnikatel Marian Kočner i samotní soudci.

S odvoláním na text usnesení o obvinění v největší justiční kauze v novodobých dějinách země to dnes napsal list Denník N.

Klíčovým svědkem v případu je podle deníku již bývalý místopředseda jednoho z bratislavských okresních soudců Vladimír Sklenka, který korupci popsal a který není mezi obviněnými. Sklenka si podle dřívějších informací vyměnil s Kočnerem prostřednictvím mobilního telefonu tisíce zpráv. Po provalení své komunikace s Kočnerem byl Sklenka loni na podzim postaven mimo službu a v prosinci se sám vzdal taláru.

List napsal, že Sklenka vypovídal o tom, jak bral úplatky od Kočnera. Také někteří soudci se podle něj předbíhali v tom, kdo mu nabídne větší úplatek, a to podle toho, pro kterou stranu daného sporu lobbovali. O nabídce odměny za žádané rozhodnutí v jedné z kauz mu prý psala také nynější místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která tuto nejvyšší soudní instanci v zemi od loňského podzimu řídí a která je rovněž mezi obviněnými.

Bývalý soudce Sklenka popsal, že některé soudkyně se nechaly koupit za kabelku, obvykle se úplatky ale pohybovaly v desítkách tisíc eur a předávány byly v obálce i prý přímo v budově soudu nebo před ní. V některých případech soudci dostali Kočnerovým prostřednictvím již hotový rozsudek, který vypracovala jedna z obviněných právniček.

Sklenka zastával pozici místopředsedy okresního soudu Bratislava I, který projednává i důležité obchodní spory. Jistou dobu byl Sklenka také pověřen vedením zmíněného soudu.

V této justiční kauze policie obvinila i Kočnera, který v jiném případu čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka. Kočner byl spolu s exministrem hospodářství Pavolem Ruskem v únoru nepravomocně odsouzen k dlouholetému trestu vězení za padělání směnek, jejichž proplacení požadovala jedna z Kočnerových firem i od soukromé televize Markíza.

Také obchodní spor o proplacení jedné ze zmíněných směnek byl podle dříve uniklé komunikace z Kočnerova mobilního telefonu zmanipulován ve prospěch tohoto podnikatele, kterému podle tisku pomáhala i bývalá náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti a nyní soudkyně Monika Jankovská. Také tato bývalá politička je mezi obviněnými.

Témata:  Slovensko soudy policie SR Marián Kočner Pavol Rusko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.