"Je to komerční kontrakt mezi Ukrajinou a firmou na Slovensku. Dohodly a doladily se poslední věci," uvedla slovenská prezidentka po návratu z Ukrajiny. Smlouva by podle ní po uzavření měla být brzy naplněna.

Naď řekl, že v zájmu urychlení dodávek Ukrajina dostane houfnice, které si původně objednala slovenská armáda. Bratislava podle něj poskytne Kyjevu slevu z prodejní ceny, která ale nebude pod výrobními náklady.

Na rozdíl od předchozích dodávek vojenského materiálu včetně raketového systému S-300 nepůjde v případe houfnic o slovenský dar Ukrajině. Slovenská vláda na dnešním jednání souhlasila s tím, že Bratislava daruje Ukrajině další vojenský materiál v hodnotě zhruba 21,6 milionu eur (534 milionů korun). Část těchto dodávek by mohla proplatit EU; Naď odmítl upřesnit detaily o darovaném zboží.

Houfnice Zuzana na kolovém podvozku Tatra vyrábí státem kontrolovaná firma Konštrukta-Defence. Dostřel houfnic v závislosti na použitých střelách ráže 155 milimetrů dosahuje až více než 50 kilometrů. Už v květnu poslaly Ukrajině houfnice M777 s doletem 25 kilometrů Spojené státy.

Čaputová řekla, že věří ve vítězství Ukrajiny v jejím stávajícím ozbrojeném konfliktu s Ruskem. "Je v bytostném zájmu Slovenska, aby byl mír na Ukrajině. Pokud se nezastaví Rusko na Ukrajině, tak se nezastaví před ničím. Proto musíme pomáhat Ukrajině, aby se ubránila," řekla Čaputová. Dodala, že v souvislosti s útoky na civilní objekty jde o cílené ničení Ukrajiny ze strany Ruska.