Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko chce Ukrajině pomoci s cestou do EU, tvrdí Fico

Robert Fico
Robert Fico
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.

"Slovenská podpora, pokud jde o Ukrajinu a její ambice stát se členem EU, není spekulativní. Je to plnohodnotná podpora," zdůraznil Fico podle agentury TASR. Jeho ukrajinský protějšek Denys Šmyhal opět ocenil slovenskou podporu při integračních snahách Kyjeva. 

Fico zopakoval, že si přeje nalezení mírového řešení války na Ukrajině, která už kvůli ruské agresi probíhá přes dva roky. Sám nabídl součinnost při hledání takového řešení. Podle slovenského premiéra je nutné, aby byla respektována územní celistvost Ukrajiny a její suverenita. 

Předseda Smeru dokonce odsoudil ruskou agresi. "Použití ruské vojenské síly na Ukrajině bylo hrubým porušením mezinárodního práva," řekl s tím, že Ukrajina potřebuje pomoci a je třeba s ní být solidární. 

Obě země se na mezivládním jednání shodly na potřebě modernizace hraničního přechodu Vyšné Nemecké. Fico poukázal na situaci řidičů kamionů, kteří tam jsou třeba i několik dní bez pomoci. "Přijmeme usnesení, které uloží konkrétním ministrům, aby polidštili trápení řidičů, kteří se nevinně dostali do takové situace," uvedl.

Slovensko hodlá garantovat i přechodné koridory pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes své území do zemí, které je potřebují. Fico sdělil Šmyhalovi, že pokud se nenajde společné řešení, zavede Bratislava zákaz dovozu čtrnácti zemědělských výrobků z Ukrajiny. 

Témata:  Robert Fico Slovensko Ukrajina EU

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy