Slovensko je připraveno zařadit ukrajinské děti a studenty do škol, angažování učitelů z Ukrajiny, kteří z vlasti uprchli po ruské invazi, zatím komplikují předpisy na slovenské straně. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra školství Branislava Gröhlinga. Údaje o počtu již přijatých Ukrajinců do škol budou známy později.
"Vím, že ředitelé očekávali, že využijí období po koroně na oddech, ale máme novou situaci, se kterou bychom se měli vyrovnat. Už nyní máme avízo, že by mohly být vytvořeny i samostatné třídy," řekl dnes Gröhling novinářům k přijímání ukrajinských uprchlíků do slovenských škol.
Na Slovensko vstoupilo z Ukrajiny od propuknutí ozbrojeného konfliktu v této východoevropské zemi více než 140.000 lidí, často šlo o matky s dětmi. Mnoho jich pokračovalo za příbuznými do dalších evropských zemí. O status dočasného útočiště nebo o azyl, jež následně zaručují přístup ke vzdělání, pracovnímu trhu a zdravotní péči, na Slovensku požádalo 8670 uprchlíků z Ukrajiny.
Po obsahové stránce je podle Gröhlinga vzdělávání na Slovensku a na Ukrajině podobné, liší se ale způsob hodnocení žáků. "Nejde jen o to, abychom vytvořili místo ve třídě, ale aby se dítě začlenilo po náročné situaci, kterou přežívalo," řekl ministr. Dodal, že ministerstvo je připraveno podpořit zapojení ukrajinských dětí do školského systému na Slovensku i finančně.
V současnosti Slovensko vzhledem k nastaveným pravidlům jen stěží může zaměstnávat učitele z Ukrajiny. Podle Gröhlinga zahraniční zájemci o tuto pracovní pozici musejí prokázat prostřednictvím příslušných dokladů svou bezúhonnost, což Ukrajinci s ohledem na situaci ve vlasti nedokážou. Ministerstvo ale chce zmíněnou podmínku upravit.
Školám mohou pomoci i Slováci, kteří mluví ukrajinsky. Na pětimilionovém Slovensku v loňském sčítání lidu zhruba 9500 obyvatel jako hlavní národnost uvedlo ukrajinskou. Příslušníci této menšiny žijí zejména ve dvou krajích na východě Slovenska, které sousedí s Ukrajinou.
Slovenské ministerstvo školství také hledá způsob, jak by mohli ukrajinští uprchlíci absolvovat maturitní zkoušku na Slovensku. V úvahu přichází například vyslání učitelů z Ukrajiny na Slovensko nebo vykonání zkoušky distanční formou. Slovenskou maturitní zkoušku by Ukrajinci neabsolvovali, protože jedním z předmětů maturitních zkoušek v zemi je slovenský jazyk a literatura.
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46