Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko posílá 40 policistů do Maďarska na ochranu hranic se Srbskem

Policie SR, ilustrační fotografie.
Policie SR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Slovensko posílá 40 policistů do Maďarska na pomoc s ochranou jeho hranice se Srbskem, která je také vnější hranicí schengenského prostoru volného pohybu osob. Oznámil to dnes slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Zopakoval, že řešením nelegální migrace je právě ochrana schengenských hranic a nikoliv kontroly na vnitřních hranicích bloku. Kvůli migraci kontroly na hranicích se Slovenskem dříve zavedly Česká republika a Rakousko.

"Od začátku říkáme, že řešením je ochrana vnější hranice, v tomto případě maďarsko-srbské," řekl Mikulec novinářům. Dodal, že slovenští policisté budou v Maďarsku pracovat ve smíšených policejních hlídkách s maďarskými kolegy. Podobné hlídky už dříve zřídila Budapešť s Bratislavou v maďarském vnitrozemí.

Slovensko prozatím počítá s tím, že jeho policisté zůstanou na maďarsko-srbské hranici dva měsíce.

Česko rozhodlo o dočasném obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem kvůli rostoucí migraci hlavně syrských uprchlíků. Kontroly začaly 29. září a byly už prodlouženy do 28. října. Český ministr vnitra Vít Rakušan dříve uvedl, že kontroly budu zřejmě pokračovat i po tomto termínu.

Mikulec také řekl, že čeští a slovenští policisté budou spolupracovat při přebírání migrantů. Slovenský ministr minulý týden kritizoval Česko za to, že podle něj nedodržovalo podmínky dohody ohledně předávaní migrantů na Slovensko; jeho český protějšek Rakušan v reakci tvrdil opak.

Témata:  policie SR migrace

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.