Zopakoval, že řešením nelegální migrace je právě ochrana schengenských hranic a nikoliv kontroly na vnitřních hranicích bloku. Kvůli migraci kontroly na hranicích se Slovenskem dříve zavedly Česká republika a Rakousko.

"Od začátku říkáme, že řešením je ochrana vnější hranice, v tomto případě maďarsko-srbské," řekl Mikulec novinářům. Dodal, že slovenští policisté budou v Maďarsku pracovat ve smíšených policejních hlídkách s maďarskými kolegy. Podobné hlídky už dříve zřídila Budapešť s Bratislavou v maďarském vnitrozemí.

Slovensko prozatím počítá s tím, že jeho policisté zůstanou na maďarsko-srbské hranici dva měsíce.

Česko rozhodlo o dočasném obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem kvůli rostoucí migraci hlavně syrských uprchlíků. Kontroly začaly 29. září a byly už prodlouženy do 28. října. Český ministr vnitra Vít Rakušan dříve uvedl, že kontroly budu zřejmě pokračovat i po tomto termínu.

Mikulec také řekl, že čeští a slovenští policisté budou spolupracovat při přebírání migrantů. Slovenský ministr minulý týden kritizoval Česko za to, že podle něj nedodržovalo podmínky dohody ohledně předávaní migrantů na Slovensko; jeho český protějšek Rakušan v reakci tvrdil opak.

reklama