Slovensko se rozhodlo evakuovat z Kyjeva do vlasti i své zbylé diplomaty, v konvoji jsou také cizinci včetně novinářů a dětí, oznámil dnes slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok. Jiná skupina pracovníků slovenské ambasády opustila Ukrajinu už dříve.
Slovenská vláda dopoledne zase rozhodla o pozastavení platnosti dohody s Ruskem o bezvízovém styku pro držitele diplomatických nebo služebních pasů.
"O evakuaci jsme rozhodli už na začátku tohoto týdne. Hledal se moment (...), kdy by se konvoj mohl bezpečně dostat mimo území Ukrajiny," řekl novinářům Korčok. Dodal, že součástí konvoje, který čítá 26 lidí s desítkou automobilů, jsou také novináři z Británie a Německa, dále Ukrajinci včetně dětí.
Slovensko po zahájení ruské invaze na Ukrajinu původně ponechalo na své ambasádě v Kyjevě velvyslance, jeho zástupce i jejich kolegu z ministerstva obrany.
Také Česko evakuovalo velvyslanectví v Kyjevě a generální konzulát ve Lvově.
Ruští diplomaté nebo držitelé služebních pasů budou nově při cestách na Slovensko potřebovat víza. Slovenská vláda rozhodla o dočasném pozastavení mezivládní dohody s Ruskem o bezvízových cestách pro držitele uvedených druhů cestovních dokladů. Podle Korčoka se na zmíněném zrušení bezvízového styku dohodli minulý týden státníci členských zemí EU.
Slovensko zvažuje nákupy paliva pro jaderné elektrárny nejen z Ruska
Slovensko zvažuje, že bude odebírat palivo pro své jaderné elektrárny nejen z Ruska. Ministr hospodářství Richard Sulík dnes novinářům řekl, že Bratislava na této možnosti pracuje už delší dobu a už také jednala se společností Westinghouse. Šéfka Úřadu jaderného dozoru Marta Žiaková ale upozornila, že přechod na palivo od jiného dodavatele není úplně jednoduchý. Evropská unie, Spojené státy a další země uvalily na Rusko tvrdé sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
"Vždy je dobré mít dva možné dodavatele. Musíme hledat i řešení, které je ekonomické,“ řekl Sulík. Podle Žiakové změna dodavatele paliva možná je, takový přechod by ale trval delší dobu. "Ten proces, kdy začínáte používat jiné palivo, než bylo to původní, je zdlouhavý. Musíte prozkoumat bezpečnostní aspekty," řekla Žiaková.
Slovensko má podle Sulíka palivo pro své atomové elektrárny na letošek zajištěno. V úterý přistálo v Bratislavě letadlo z Ruska s nákladem jaderného paliva. Slovenské ministerstvo hospodářství tehdy uvedlo, že pro let byla využita výjimka z uzavření vzdušného prostoru zemí EU pro ruská letadla, které je součástí sankcí vůči Moskvě.
Slovensko v současnosti provozuje dva jaderné bloky v elektrárně v Jaslovských Bohunicích a stejný počet v elektrárně Mochovce, která se připravuje na zahájení provozu dostavěného třetího bloku. Atomové elektrárny mají na Slovensku největší podíl na výrobce elektrické energie.
V české jaderné elektrárně Temelín je většina paliva od ruské firmy Tvel. Americké palivo má elektrárna nyní zavezeno v reaktoru prvního bloku. Od společnosti Westinghouse Electric Sweden je tam šest zkušebních palivových souborů ze 163.
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09