Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko vyhostilo tři pracovníky ruské ambasády, podle deníku se i zatýkalo

Policie SR, ilustrační fotografie.
Policie SR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Slovensko dnes rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví v Bratislavě kvůli jejich činnosti odporující vídeňské úmluvě o diplomatických stycích. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo zahraničí. Dříve list Denník N napsal, že slovenská policie zadržela nejméně tři osoby pro podezření ze špionáže ve prospěch Ruska, které údajně podplácel pracovník ruské ambasády.

Policie a prokuratura budou o případu informovat v úterý. V prohlášení ministerstva zahraničí se neuvádí, zda vyhoštění souvisí se zmíněným zatýkáním. Slovenská diplomacie vyzvala ruskou ambasádu v Bratislavě, aby její zástupci respektovali diplomatické zvyklosti. Moskva pohrozila odvetnou akcí.

Denník N napsal, že pro podezření z vyzvědačství byli zadrženi zaměstnanec slovenského ministerstva obrany s hodností plukovníka, příslušník slovenské civilní tajné služby SIS a osoba spojovaná s internetovým portálem hlavnespravy.sk, který slovenské úřady po ruské invazi na Ukrajinu nechaly zablokovat. Využily k tomu nové oprávnění, na jehož základě lze blokovat weby, které například šíří dezinformace.

Z vyjádření šéfredaktora portálu hlavnespravy.sk Róberta Sopka vyplývá, že podezřelým v kauze je občasný dopisovatel tohoto webu. "O této činnosti nikdo v redakci nevěděl. Jeho příspěvky se netýkaly Ruska, neměl žádný vliv na chod deníku Hlavné správy," napsal v prohlášení Sopko.

Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď dříve tvrdil, že zmíněný portál je financován ruskou ambasádou.

Klíčové zpravodajské informace a důkazy ke špionážní kauze poskytlo vojenské zpravodajství, vyplývá z prohlášení slovenského ministerstva obrany. Také ministerstvo zahraničí ve zdůvodnění rozhodnutí o vyhoštění pracovníků ruské ambasády zmiňovalo slovenské zpravodajské služby.

Policejní mluvčí Michal Slivka ČTK sdělil, že o případu vyzvědačství a korupce v souvislosti s Ruskou federací budou vedení policie a elitní složky prokuratury informovat v úterý.

Z Moskvy zanedlouho zaznělo, že Rusko bude na vyhoštění tří pracovníků své ambasády reagovat. "Tato bezdůvodná akce nezůstane bez odezvy," citovala agentura RIA Novosti ruské ministerstvo zahraničí.

Tři pracovníky ruského velvyslanectví na Slovensku vyhostila Bratislava také loni. Premiér Eduard Heger tento krok tehdy zdůvodnil tím, že Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla. Heger přitom vyjádřil solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby.

Témata:  policie SR Slovensko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.