Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sociální sítě se nepodvolí Číně, údaje uživatelů v Hongkongu jí nedají

Facebook
Facebook
Foto: EuroZprávy.cz

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva.

Facebook a jeho aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp dnes v samostatných prohlášeních uvedly, že nebudou zvažovat požadavky čínské vlády na poskytování dat svých uživatelů v Hongkongu. Chtějí vyčkat na posouzení zákona, včetně dopadů v oblasti lidských práv, a na konzultace s mezinárodními odborníky na problematiku lidských práv.

Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam. Kvůli tomuto sloganu je také už souzen první člověk. Třiadvacetiletý muž s takovým transparentem při protestu najel na motocyklu do policistů. Soud provinilci na základě nového zákona odmítl umožnit propuštění na kauci, mladík tak musí ve vazbě čekat na další jednání soudu, které bylo stanoveno až na 6. října.

Podobně jako Facebook a WhatsApp se rozhodl postupovat i Telegram. Jeho mluvčí Mike Ravdonikas podle agentury AP prohlásil, že Telegram si je vědom "důležitosti ochrany práva na soukromí svých uživatelů v Hongkongu". Tato claudová služba pro rychlou a zabezpečenou komunikaci se v autonomní oblasti široce využívá k předávání zpráv a informací na podporu demokracie.

"Telegram v minulosti nikdy nesdílel žádná data s hongkongskými úřady a nemá v úmyslu se zabývat žádostmi o údaje, které se týkají jeho uživatelů v Hongkongu, dokud nebude dosaženo mezinárodní shody ohledně pokračujících změn v tomto městě," zdůraznil Ravdonikas.

Sociální platformy, jako je Facebook, Instagram, Twitter a WhatsApp, zatím v Hongkongu působí svobodně. Na ostatním území pevninské Číny jsou však blokované.

Témata:  sociální sítě Čína Hongkong Facebook telegram

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 16:22

Drsné pozadí vztahu Bena Afflecka: Gwyneth Paltrow prozradila, co se dělo v posteli

Herečka Gwyneth Paltrow (52) se znovu dostává do centra pozornosti, tentokrát kvůli pikantním odhalením v nové biografii Gwyneth: The Biography od autorky Amy Odellové. Kniha, která vyjde 29. července, přináší řadu nečekaných podrobností o jejím intimním životě – včetně její někdejší vášnivé romance s hercem Benem Affleckem (52).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump ve snaze porazit Čínu obětuje i ty nejbližší spojence. Role USA jako morální autority končí

Není to Rusko, Írán ani Evropská unie, co dnes budí amerického prezidenta Donalda Trumpa ze spaní. Skutečným geopolitickým soupeřem, který určuje jeho zahraničněpolitickou agendu, je Čína. Peking se v posledních letech stal nejen konkurentem, ale v řadě oblastí již i přímým rivalem, který Spojené státy dohání – a v některých směrech dokonce jasně překonává.