Občanské sdružení pro dekriminalizaci potratů v prohlášení uvedlo, že jeho klientka, která vystupuje pouze pod křestním jménem Esme, byla odsouzena v pondělí po dvou letech pobytu ve vazbě. Tam skončila poté, co kvůli gynekologickým problémům vyhledala pomoc v nemocnici a byla zatčena.

"Odsouzení Esme je šokující zpátečnický krok vzhledem k pokroku, který nastal ohledně nezákonné kriminalizace žen, jež v Salvadoru řeší akutní zdravotní problémy gynekologického rázu," komentovala verdikt aktivistka Paula Ávilaová-Guillénová z organizace Women’s Equality Center. "V Latinské Americe jsme opakovaně svědky toho, že pokud jsou potraty trestné, pak musí ženy složitě dokazovat, že jakýkoli jejich porodnický či gynekologický problém vznikl bez jejich přičinění. Když to dokázat nemůžou, nemají jak nebo jim nevěří, tak jim hrozí vězení," dodala.

V Salvadoru jsou zakázány interrupce ve všech případech, i tehdy, kdy je ohrožen život matky, i po znásilnění. Ženy, které se přesto pokusí těhotenství ukončit, mohou u soudu dostat tresty odnětí svobody i na několik desítek let. Podle aktivistů ale za mřížemi často končí také ženy, které prodělaly spontánní potrat.