Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko do konce roku posílí protivzdušnou ochranu východní bloku NATO

NATO
NATO
Foto: NATO

Španělská armáda posílí protivzdušnou obranu východního bloku Severoatlantické aliance. Do Rumunska a Bulharska vyšle do konce roku celkově 14 stíhacích letounů, uvedlo dnes španělské ministerstvo obrany. Minulý týden Madrid vyslal do Rumunska radar, který pomáhá monitorovat vzdušný prostor v oblasti.

V polovině listopadu Madrid vyšle šest svých stíhacích letounů Eurofighter do Bulharska a dalších osm stíhacích letounů F-18 pošle v prosinci do Rumunska. Mají posílit kontrolu a ochranu vzdušného prostoru v oblasti. Doprovázet je bude 260 vojáků a pilotů.

Minulý týden španělská armáda vyslala do Rumunska svůj radar dlouhého dosahu. Zařízení, které začalo fungovat tento týden, nepřetržitě monitoruje vzdušný prostor v oblasti.

Španělsko přispívá k schopnostem odezvy a odstrašení na východní boku NATO přiměřeně ke kapacitám svého letectva, uvedl Madrid. Své stíhací letouny Eurofighter a F-18 vyslalo letos Španělsko na mise do Estonska, Litvy či Bulharska. Obranné kapacity NATO posílilo v oblasti v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině.

Témata:  Španělsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.