Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko sundává ostnaté dráty kolem enkláv v Africe, Maroko je naopak instaluje

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Španělsko začalo tento týden odstraňovat ploty s ostnatým drátem na hranicích svých enkláv Ceuta a Melilla v Africe, informovala španělské média. Ostnaté dráty kritizovaly mnohé organizace, podle nichž jsou takové bariéry stejně neúčinné a migranti utíkající z Maroka do Evropy touto cestou se o ně často zraní. Maroko přitom na své části hranice u těchto enkláv letos instalovalo další ploty s ostnatým drátem.

Španělské nahrazování plotů jinými bezpečnostními prvky i lepší ochranu hranic Marokem spolufinancuje Evropská unie, uvedla média.

Španělská socialistická vláda slíbila odstranit ostnaté dráty na hranicích Ceuty a Melilly loni v červnu, krátce po nástupu do úřadu. Její záměr tehdy kritizovali někteří členové hraniční stráže. V předchozím roce se totiž vícekrát stalo, že několik stovek mladých Afričanů hromadně překonalo plot a útočilo přitom na policisty nehašeným vápnem, kyselinou či ostrými předměty.

Ploty s ostnatými dráty španělská vláda nahradí například senzory pohybu či termokamerami. Celý plán posílení bezpečnosti na hranicích v Ceutě a Melille, schválený letos v lednu, má přijít na 32 milionů eur (asi 820 milionů Kč).

Ploty s ostnatým drátem v Ceutě a Melille instalovala v roce 2005 tehdejší socialistická vláda. Kvůli kritice nevládních organizací a v souvislosti s nižší ilegální migrací ostnaté dráty stejná vláda už v roce 2007 odstranila. Po nástupu pravicové vlády lidovců a s opětovným nárůstem ilegální migrace tam byly v roce 2013 ostnaté dráty vráceny, uvedl v úterý server El Público.

Deník El País dnes napsal, že španělské ministerstvo vnitra už v roce 2017 došlo k závěru, že ostnaté dráty nejsou pro běžence dostatečně odstrašují. Deník rovněž připomněl, že letos se počty migrantů směřujících z Afriky do Evropy přes Španělsko snížily. Podle dřívějších zpráv španělských médií k tomu ale pomohla i spolupráce španělské a marocké vlády při ochraně hranic před nelegálními přechody.

Španělsko se loni pro migranty z Afriky stalo hlavní branou do Evropy, letos ho předběhlo Řecko. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo loni do Španělska přes moře z Afriky na 58.570 lidí a dalších 6810 překonalo hranici v Ceutě a Melille. Letos od začátku roku připlulo do Španělska z Afriky podle UNHCR na 24.420 migrantů a 5420 se jich dostalo do Ceuty a Mellily.

Témata:  Španělsko Maroko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.