Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy plánují uzavřít dva poslední konzuláty v Rusku

USA
USA
Foto: Pixabay

Spojené státy plánují zavřít své dva poslední konzuláty v Rusku. Americké ministerstvo zahraničí se rozhodlo definitivně uzavřít zastupitelský úřad ve Vladivostoku na Dálném východě a pozastavit operace konzulátu v Jekatěrinburgu na Uralu. Informovaly o tom dnes agentury. Jediným diplomatickým zastoupením USA v Ruské federaci tak zůstane velvyslanectví v Moskvě.

Důvodem k tomuto kroku je bezpečnost obou diplomatických postů, které svou práci omezily kvůli pandemii koronaviru, píše agentura Reuters s odvoláním na prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Podle ní tak rozhodl šéf diplomacie Mike Pompeo po konzultacích s velvyslancem Johnem Sullivanem. Konkrétní důvody v prohlášení nejsou.

Agentura AP se odvolává na oznámení, které minulý týden poslalo ministerstvo zahraničí do Kongresu, a jemuž se dostalo větší pozornosti až nyní. Diplomacie v něm tvrdí, že tak činí kvůli "pokračujícím výzvám týkajících se počtu diplomatického personálu" USA v Rusku kvůli rozhodnutí Moskvy v roce 2017 omezit počet amerických diplomatů na svém území.

Američané letos v březnu dočasně uzavřeli konzulát ve Vladivostoku kvůli pandemii koronaviru. Zaměstnanci už začali odvážet citlivé dokumenty a vybavení, píše AP, podle níž přesné datum uzavření zatím zatím ministerstvo nestanovilo.

Až se tak stane, jediným diplomatickým zastoupením zůstane velvyslanectví v Moskvě. Rusko už v roce 2018 nařídilo uzavření amerického konzulátu v Petrohradě, reagovalo na krok Washingtonu, který tehdy přikázal uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Rozhodl tak v reakci na otrávení ruského agenta Sergeje Skripala v Británii, za které je podle západních států odpovědné Rusko.

Americko-ruské vztahy jsou napjaté už dlouho, mimo jiné kvůli válečným konfliktům v Sýrii či na Ukrajině, ale také kvůli obviňování z ruského zasahování do americké politiky, což Moskva odmítá, píše Reuters.

Poslední takovou kauzou je rozsáhlý hackerský útok na řadu institucí americké federální vlády, o kterém média informují v posledních dnech, a za nimž stojí údajně Rusko. Agentura Reuters nejprve informovala o napadení ministerstva financí, v dalších dnech se seznam rozšířil mimo jiné o další úřady, ale také o soukromé firmy. Moskva popírá, že by s tím cokoliv společného.

Ruský prezident Vladimir Putin na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že doufá, že zvolení Joea Bidena prezidentem Spojených států pomůže řešit nynější problémy v rusko-amerických vztazích.

Témata:  USA Rusko Velvyslanectví USA 1

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:33

Nová éra Jamese Bonda: Amazon přebírá otěže legendární franšízy

Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří po desetiletí utvářeli podobu filmové série o Jamesi Bondovi, předali kreativní kontrolu nad franšízou Amazon MGM Studios, čímž uzavírají více než šedesátiletou éru rodiny Broccoliových. Amazon slibuje zachovat tradiční premiéry v kinech, ale zároveň plánuje rozšířit značku do nových formátů. Agent 007 tak vstupuje do nové kapitoly pod vedením technologického giganta.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.