reklama

Důvodem k tomuto kroku je bezpečnost obou diplomatických postů, které svou práci omezily kvůli pandemii koronaviru, píše agentura Reuters s odvoláním na prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Podle ní tak rozhodl šéf diplomacie Mike Pompeo po konzultacích s velvyslancem Johnem Sullivanem. Konkrétní důvody v prohlášení nejsou.

Agentura AP se odvolává na oznámení, které minulý týden poslalo ministerstvo zahraničí do Kongresu, a jemuž se dostalo větší pozornosti až nyní. Diplomacie v něm tvrdí, že tak činí kvůli "pokračujícím výzvám týkajících se počtu diplomatického personálu" USA v Rusku kvůli rozhodnutí Moskvy v roce 2017 omezit počet amerických diplomatů na svém území.

Američané letos v březnu dočasně uzavřeli konzulát ve Vladivostoku kvůli pandemii koronaviru. Zaměstnanci už začali odvážet citlivé dokumenty a vybavení, píše AP, podle níž přesné datum uzavření zatím zatím ministerstvo nestanovilo.

Až se tak stane, jediným diplomatickým zastoupením zůstane velvyslanectví v Moskvě. Rusko už v roce 2018 nařídilo uzavření amerického konzulátu v Petrohradě, reagovalo na krok Washingtonu, který tehdy přikázal uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Rozhodl tak v reakci na otrávení ruského agenta Sergeje Skripala v Británii, za které je podle západních států odpovědné Rusko.

Americko-ruské vztahy jsou napjaté už dlouho, mimo jiné kvůli válečným konfliktům v Sýrii či na Ukrajině, ale také kvůli obviňování z ruského zasahování do americké politiky, což Moskva odmítá, píše Reuters.

Poslední takovou kauzou je rozsáhlý hackerský útok na řadu institucí americké federální vlády, o kterém média informují v posledních dnech, a za nimž stojí údajně Rusko. Agentura Reuters nejprve informovala o napadení ministerstva financí, v dalších dnech se seznam rozšířil mimo jiné o další úřady, ale také o soukromé firmy. Moskva popírá, že by s tím cokoliv společného.

Ruský prezident Vladimir Putin na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že doufá, že zvolení Joea Bidena prezidentem Spojených států pomůže řešit nynější problémy v rusko-amerických vztazích.

reklama